Zamknij

Po pijanemu zabili lub spowodowali wypadki. Tylu przebywa ich w więzieniach

13:00, 29.11.2022 PAP
Skomentuj Archiwum DDWłocławek Fot. Daniel Wiśniewski Archiwum DDWłocławek Fot. Daniel Wiśniewski

Ze statystyk Służby Więziennej wynika, że za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w zakładach karnych obecnie przebywa 6 305 skazanych.

Najwięcej, bo 4 845 osób, odpowiada za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego; 926 to skazani za spowodowanie wypadku komunikacyjnego, z czego 841 za spowodowanie wypadku, którego następstwem była śmierć albo ciężki uszczerbek na zdrowiu. 85 osób zostało skazanych za nieumyślne spowodowanie wypadku; ponad 100 skazanych prowadziło po cofnięciu uprawnień.

- Za murami więzień przebywa 6 305 skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji; prawie trzy czwarte to osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

- poinformowała PAP ppłk Arleta Pęconek z zespołu prasowego Służby Więziennej.

Jak zaznacza Arleta Pęconek, wypadek jest wydarzeniem traumatycznym nie tylko dla ofiary, ale również dla sprawcy. "Należy też pamiętać, że rodziny obu uczestników zdarzenia ponoszą jego konsekwencje przez lata" - powiedziała Pęconek.

- Kiedy sprawca wypadku trafia do więzienia, na jego stan psychiczny nakłada się stres związany z izolacją. Cierpią także bliscy sprawców, nie tylko dlatego, że dotyka ich odium winy. Ich życie diametralnie się zmienia: tracą stabilizację, bywa, że czują się współodpowiedzialni, związki się rozpadają - mówiła Pęconek.

Dodała, że wypadek - zarówno dla ofiar, jak i sprawców - to wydarzenie bardzo silne, często powodujące traumę. "To, jak człowiek reaguje w sytuacji stresu, zależy od jego kondycji psychicznej. Silny stres może spowodować trudności z adaptacją do nowych warunków i nowej sytuacji życiowej. Może też wywołać refleksję, zmianę postawy i w efekcie powrót do równowagi psychicznej" - powiedziała Pęconek.

- Wśród skazanych są i tacy, którzy do końca kary pozostają odcięci od poczucia winy i szukają jej w otoczeniu, niechętni do pracy nad sobą, sami czujący się ofiarami. Odpowiedzialnością za wypadek obarczają innych uczestników ruchu, zachowanie ofiary, warunki zewnętrzne, pogodę - wskazała.

Dodała, że problemem wielu skazanych za przestępstwa komunikacyjne są uzależnienia, czyli nadużywanie alkoholu czy narkotyków. "Bywa, że sprawcy nie pamiętają wypadku; dopiero, kiedy są trzeźwi, uświadamiają sobie, co się stało" - powiedziała.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Moim zdaniem...Moim zdaniem...

1 1

alkohol, legalny narkotyk który powoduje śmierć kilku tysięcy niewinnych osób rocznie w Polsce.. Niemożliwy do zakazania, za to calea zakatehihi nie posiadająca właściwości narkotycznych, używana od tysięcy lat w celu wywołania intensywniejszych lub świadomych snów i poprawy sprawności układu pokarmowego, prewencja i nadzieja w leczeniu nowotworów układu pokarmowego, oszczędność dla budżetu, w żaden sposób nie zaszkodziła jeszcze nikomu a jedynie pomogła, zabroniono ją jak ostatnią kryminalistkę.... podobnie wiele lekko oszałamiających roślin po prostu dawały relaks i odprężenie, np *%#)!& metystynowy którego pijał nasz Papo JPII, zakazali je robiąc z naszego Papy głupka i narkomana! Za to batapren silny narkotyk który uzależnia i zabija wąchaczy kleju, jest nie tylko legalny, ale jest też dodawany do każdego nieekologicznego pieczywa, makaronu, mąki, kakaa, czekolady, kasz, grochu, oleju, oliwy, zbóż, przypraw i innych wymagających osuszania w przetwórniach produktów, od raz widać że te ustawy o zakazach nie mają chronić obywateli tylko czyjeś interesy, te narkotyki spożywają nasze pociechy! np kefir zawiera nawet 5% alkoholu, wystarczy by powoli zaburzać rozwój i degenerować oraz zakwaszać mózgi niczemu niewinnym i nieświadomym dzieciakom 20:29, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MarianekMarianek

0 1

No, a teraz to 6305 pomnożyć przez 3000? albo więcej kosztu utrzymania i wyjdzie prawie 19 mln na miesiąc. 10:09, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%