Trasa kolejowa Mielec–Rzeszów dysponuje aktualnie dwoma połączeniami dziennie, dostępnymi wyłącznie w dni robocze. Dla porównania trasa Rzeszów–Jasło oferuje siedem połączeń w dni robocze i cztery w niedziele.
W ocenie Mielczan połączenia do Rzeszowa dalece odbiegają od oczekiwań, szczególnie, że Mielec dzisiaj jest drugim co do wielkości miastem na Podkarpaciu.
Znaczące niedostosowanie rozkładu jazdy dotyczy chociażby uczniów uczęszczających do rolniczego zespołu w Rzemieniu.
Pociągi przyjeżdżające z Mielca nie pokrywają się z godzinami rozpoczęcia i zakończenia lekcji.
Przykładowo: koniec lekcji w Zespole Szkół w Rzemieniu wypada o godz. 12:20 i 14:00, a odjazdy pociągów do Mielca odbywają się o 12:20 i 14:03. Uczniowie nie zdąża na te pociągi.
Połączenia kolejowego nie wybiorą także uczniowie jadący rano chociażby do Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu z północy powiatu. Szynobus na stację w Mielcu wjeżdża tuż po 9:00, czyli kilkanaście minut po dzwonku na trzecią poranną lekcję.
Szczególnie problematyczne są przesiadki na stacji Dębica, gdzie pasażerowie ze składów Intercity zmuszeni są przesiadać się na połączenia do Mielca.
Analiza rozkładu jazdy wskazuje na poważne dysfunkcje:
Połączenia z Dębicy w kierunku Krakowa charakteryzują podobnymi problemami przesiadkowymi:
W czasie trwania magazynu rozmowa skupiać się będzie na ocenie obecnego stanu infrastruktury transportowej, przyczynach niedostatecznej liczby połączeń oraz perspektywach na przyszłość linii kolejowej łączącej Mielec z regionem, w tym utworzeniu Kolei Lasowiackiej na północy Podkarpacia.
Jeśli czytelnicy hej.mielec.pl znają inne problemy z regionalnymi połączeniami kolejowymi z Mielca, warto je zgłosić e-mailem, na adres [email protected].
Redakcja hej.mielec.pl [email protected]