Zamknij
REKLAMA

Dworczyk: od 25 stycznia możliwe do 4 milionów szczepień miesięcznie

12:40, 12.01.2021 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

- Od 25 stycznia, kiedy ruszy system masowych szczepień, będziemy mogli wykonywać miesięcznie od 3,5 do 4 milionów szczepień; dzisiaj jesteśmy ograniczeni wielkością dostaw - mówił we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk w Radiu Wrocław odniósł się m.in. do kwestii powrotu dzieci do szkół i szczepień nauczycieli. Wskazał, że grupa ta na razie nie może zostać zaszczepiona, bo nie ma dostępnej szczepionki ze względu na ograniczenia wprowadzone przez dystrybutorów.

Minister przypomniał, że Polska pozyskuje szczepionki w ramach unijnego mechanizmu ich zakupu.

- Ten produkt kupowany jest przez Unię Europejską i potem dzielony solidarnie i równomiernie pomiędzy wszystkie kraje i wielkość dostaw nas ogranicza. Oczywiście chcielibyśmy, żeby było zaszczepionych więcej osób, w tym m.in. nauczyciele, ale biorąc pod uwagę te ograniczenia w dostawach musimy skupić się na osobach najbardziej potrzebujących. Tymi najbardziej potrzebującymi są seniorzy, którzy najciężej przechodzą chorobę, u których często ma ona dramatyczny przebieg, u niektórych kończy się śmiercią. Stąd takie trudne decyzje musieliśmy podjąć - podkreślił szef KPRM.

Pytany, czy możliwe jest pozyskanie szczepionek poza UE np. w bezpośrednich rozmowach z producentami, Dworczyk zaznaczył, że rząd analizuje różnego rodzaju możliwości. Przypomniał, że w ramach umowy europejskiej jest zapis mówiący o tym, że kraje, które kupują szczepionki w ramach porozumienia unijnego nie mogą pozyskiwać od producentów oddzielnie szczepionki.

- Wiemy, że Niemcy złamały zapisy tej umowy, no ale pozostałe kraje w tym Polska przestrzegają tej solidarności europejskiej. Chcielibyśmy, żeby tak nadal było. Oczywiście wszystkie kraje, w tym Polska, naciskają na producentów na przyspieszenie dostaw, ponieważ ten system, który stworzyliśmy, system masowych szczepień, który ruszy od 25 stycznia, ma możliwości szczepienia szybszego. Będziemy mogli wykonywać miesięcznie od 3,5 do 4 milionów szczepień. Dzisiaj jesteśmy ograniczeni wielkością dostaw. Stąd presja Polski i innych krajów Unii Europejskiej na producentów, by przyspieszyć te dostawy - tłumaczył minister.

Dworczyk przypomniał, że obecnie, w ramach szczepień grupy 0 szczepienia wykonywane są w 509 szpitalach, a od 25 stycznia do ich prowadzenia gotowych będzie 6 tys. punktów. - Od każdego punktu prowadzącego szczepienia zależeć będzie, w jakim trybie będzie je prowadzić, czy np. przez siedem dni w tygodniu, czy przez pięć - powiedział szef KPRM.

Dodał, że zgodnie z deklaracjami producentów, w II kwartale tego roku powinno nastąpić znaczne przyspieszenie dostaw i w konsekwencji - przyspieszenie szczepień. - To pozwala mieć nadzieję, że ten II kwartał to będzie początek takiego powrotu do normalności - ocenił Dworczyk. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ par/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

aaa wnioskiaaa wnioski

1 1

Czego Pfizer / BioNTech nie mówią nam o szczepionce mRNA COVID-19. Jak działa szczepionka ?
https://covid-19-nieznane-fakty.pl/blog/szczepionka-pfizer-biontech-mrna/

Nie wszyscy mają czas i ochotę czytać, więc od razu przejdźmy do WNIOSKÓW, które warto przemyśleć

Jaki jest ostateczny wniosek:
Oto istotne pytania, na które powinno odpowiedzieć prawidłowe badanie skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki:

Jaki jest wpływ szczepionki Pfizer / BioNTech na liczbę przyjęć do szpitala, liczbę przyjęć na intensywną terapię i na śmiertelność?

Jaka jest długoterminowa skuteczność szczepionki, w tym przypadku ponad dwa miesiące?

Jakie jest długoterminowe bezpieczeństwo szczepionki, w tym przypadku dłuższe niż dwa miesiące?

Co wiemy o rzadszych, ale potencjalnie poważnych skutkach ubocznych, takich jak zaburzenia autoimmunologiczne, które mogą również wystąpić w dłuższej perspektywie i dla których to badanie nie miało wymaganego czasu trwania i mocy?

Czy szczepionka jest w stanie przerwać łańcuch przenoszenia, to znaczy zapobiec przenoszeniu wirusa z jednej osoby na drugą?

Faktem jest, że nie znamy odpowiedzi na te pytania. Aby odpowiedzieć na te pytania, potrzeba coraz więcej badań naukowych, najlepiej prowadzonych przez badaczy, którzy nie otrzymują wynagrodzenia od producenta.

To, co jest obecnie wdrażane, to masowy eksperyment dotyczący szczepionek, inny niż cokolwiek wcześniej widzianego, z minimalnymi danymi dotyczącymi bezpieczeństwa i skuteczności zastosowanej szczepionki. Jest całkiem możliwe, że za kilka lat dojdzie do wniosku, że ta nowa technika mRNA doprowadziła do stworzenia bezpiecznej i skutecznej szczepionki, ale taki wniosek jest teraz niezwykle przedwczesny i niezwykle ryzykowny. Nie byłby to pierwszy przypadek, gdy poważne awarie miały miejsce w wyniku pośpiechu i nieostrożności, jak niedawno słusznie wskazano we wstępniaku JAMA https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2766651

Również pamięć o szczepionce Pandemrix przeciwko „zabójcy wirusowi”, promowanej m.in. przez Ab Osterhaus, czyli świńskiej grypie, po bliższym przyjrzeniu się jednemu z najbardziej łagodnych wirusów grypy wszech czasów, powinna nas ostrzec przed wielkim pośpiechem i niepokojącą nieostrożnością. Ale najwyraźniej politycy, administratorzy, wielu naukowców i tak, wielu lekarzy jest głuchych i ślepych na lekcje, których mogła ich nauczyć historia.

Na koniec chciałbym argumentować, że wysoko wykształcone panie i panowie prawnicy, etycy i filozofowie, tacy ludzie jak Roland Pierik, Marcel Verweij, Gert van Dijk, Brigit Toebes i Martin Buijsen, najpierw zagłębiają się w tę sprawę wcześniej, jako autentyczna szczepionka faszystów, aby siłą wepchnąć szczepionkę .

Poniżej cały przeklejony i przetłumaczony translatorem (bez korekty) teks z strony https://www.janbhommel.com/post/het-pfizer-biontech-vaccin-tegen-het-sars-cov-2-virus

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=30153&Itemid=53 23:11, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaa GÓRALSKIE VETOaaa GÓRALSKIE VETO

1 0

GÓRALSKIE VETO: Mówimy DOŚĆ! - Będziemy otwierać swoje biznesy mimo LOCKDOWNU!

https://www.youtube.com/watch?v=Ih1LNMuquT8 00:21, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA