Zamknij

Betonowy blok z tablicą upamiętniającą. Pozostanie w tym miejscu

11:20, 20.04.2023 ks Aktualizacja: 08:34, 21.04.2023

Betonowy blok przy linii kolejowej L25. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Przeszło rok temu, gdy w kontekście realizowanej modernizacji linii kolejowej L25 pojawiło się zagrożenie, że betonowy blok, który był„świadkiem” tragicznej historii mieleckich Żydów 9 marca 1942 roku zostanie usunięty, grupa mielczan podjęła działania, by „ocalić” go w tym miejscu. Teraz te działania zakończyły się sukcesem.

- Zdjęcie do tablicy pochodzi ze zbiorów Yad Vashem. Mamy ich zgodę na jego umieszczenie. Treść zawarta w tablicy była też opiniowana przez IPN. Jest też zgoda właściciela terenu, czyli Polskich Linii Kolejowych - przekazuje Izabela Sekulska, założycielka grupy Mayn Shtetele Mielec, która jednoczy się w sprawach pamięci o mielczanach - Żydach zamordowanych m.in. w ramach Akcji Reinhardt w marcu 1942 roku.

Tablica została umieszczona na betonowym bloku 19 kwietnia. Widnieje na niej jednak data 9 marca - to rocznica pamiętnego marszu wzdłuż linii kolejowej.

Tablica pamiątkowa na betonowym bloku przy linii kolejowej L25. Fot. Izabela Sekulska

Warto podkreślić, że od początku do końca wszystkie działania zmierzające do pozostawienia bloku w tym miejscu, jak i zawieszenia tablicy pamiątkowej, zostały wykonane w ramach wolontariatu, jako społeczny odzew mielczan - pasjonatów historii nie tylko Mielca, ale przede wszystkim społeczności tego miasta, w tym także liczebnie niegdyś znacznej społeczności żydowskiej.

Przypomnijmy, że to właśnie mieleccy pasjonaci historii już przed laty dostrzegli, że betonowy blok ze zdjęcia wykonanym 9 marca 1942 roku, stoi w tym miejscu do dzisiaj. Na wspomnianym zdjęciu widać grupę Żydów prowadzonych z mieleckiego Rynku do hangarów na lotnisku. Większość z tych ludzi zginęła, część została wręcz rozstrzelana podczas samej wędrówki. Ci bardziej wytrwali, zostali wywiezieni w wagonach do obozów zagłady.

Gdy w kontekście realizowanej modernizacji linii kolejowej L25 pojawiło się zagrożenie, że kamień zostanie usunięty, podjęto działania, by „ocalić” betonowy blok w tym miejscu - jako „świadka” tragicznej historii mieleckich Żydów. Teraz te działania zakończyły się sukcesem.

Betonowy blok jest elementem kolejowej infrastruktury z początku XX wieku. Można go zobaczyć przy drodze wylotowej z Mielca w kierunku Tarnobrzega, tuż za nowowybudowanym wiaduktem kolejowym.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%