Ogólnopolska Grupa Badawcza dla stu lokalnych portali informacyjnych – w tym hej.mielec.pl - oraz portalu stanpolityki.pl, utworzyła Lokalną Sieć Wyborczą oraz przygotowała sondaże, prognozy i wieczór wyborczy.
W piątek 13 października opublikowany został niezależny sondaż przeprowadzony przez Instytutu Badań Spraw Publicznych. Na jego podstawie powstała prognoza wyników wyborów do Sejmu i Senatu w skali kraju, ale też w poszczególnych regionach.
Mielec znajduje się w okręgu wyborczym numer 23, który obejmuje środkową i północno – zachodnią część Podkarpacia.
Według sondażu IBSP zdecydowanie wygra tu Prawo i Sprawiedliwość, które będzie mogło liczyć na dziewięć mandatów poselskich. Kandydaci PiS uznawani są także za faworytów wyborów do Senatu na Podkarpaciu.
Prawo i Sprawiedliwość może wygrać także wybory w skali kraju. Najprawdopodobniej nie będzie jednak mogło samodzielnie rządzić dysponując w Sejmie większością.
Dziś publikowany sondaż IBSP został zrealizowany na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. Prognoza parlamentarna jest oparta o wyniki kilku najnowszych sondaży wyborczych.
- Nasze prognozy opieramy wyłącznie na sondażach przeprowadzonych metodą telefoniczną (CATI). Wynika to głównie z wiarygodności danych pochodzących z badań przeprowadzonych tą metodą. Badania telefoniczne nie tylko w Polsce, ale także na świecie charakteryzują się najlepszą skutecznością. Więcej na ten temat możecie przeczytać w raporcie z wyborów samorządowych opracowanym przez SprawdzamySondaze.pl. Na wyniki poszczególnych sondaży są nakładane wagi uzależnione od wcześniejszej poprawności wyniku firmy badawczej (im wyższa sprawdzalność wyników, tym wyższa waga) – informuje Ogólnopolska Grupa Badawcza.
Rozkład poparcia dla partii politycznych w poszczególnych okręgach obliczany jest w oparciu o historyczne wyniki partii politycznych w tych regionach, a następnie jest korygowany przez sondaże realizowane przez OGB na poziomie lokalnym.
W dniu wyborów parlamentarnych, w niedzielę 15 października Ogólnopolska Grupa Badawcza nie tylko przeprowadzi 41 badań exit poll (we wszystkich okręgach wyborczych), ale także zorganizuje w studiu telewizyjnym własny wieczór wyborczy. Relacja będzie dostępna w Internecie, w mediach społecznościowych oraz na głównych stronach 100 najpopularniejszych portali lokalnych w całym kraju – w tym w hej.mielec.pl.
- W zamian za udostępnienie naszego wieczoru wyborczego na głównych stronach lokalne portale już o 21:00 będą mogły zaprezentować swoim czytelnikom wyniki: zarówno procentowe poparcie partii, jak i podział mandatów w ich okręgach. Co warte podkreślenia, z każdym portalem współpracujemy na zasadach wyłączności w danym mieście czy powiecie. Oprócz wyników głównych portale otrzymają od nas także dane, takie jak preferencje wyborcze w ich okręgu z podziałem na wiek, płeć, wykształcenie, a także wyniki Early Late Poll przygotowane dzięki obserwatorom OGB, którzy będą obecni w komisjach wyborczych w trakcie liczenia głosów. Nasza Lokalna Sieć Wyborcza będzie mogła na równi konkurować z największymi mediami w Polsce – mówi Łukasz Pawłowski, Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
Dodatkowo w trakcie badania Exit Poll, Ogólnopolska Grupa Badawcza zada w każdym województwie inne, dodatkowe pytanie na palące tematy.
W województwie mazowieckim będzie to pytania o budowę CPK, w województwie pomorskim o budowę pierwszej elektrowni atomowej, w dolnośląskim o zamknięcie kopali Turów, a w warmińsko-mazurskim o słuszność budowy kanału na Mierzei Wiślanej. Pytania w formie referendalnej z odpowiedziami: “Tak/Nie” będą stanowić dodatkową wiedzę podczas wieczoru wyborczego.