[FOTORELACJA]11228[/FOTORELACJA]
Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Ale zdarza się, że przy odpowiednich warunkach widoczne są także w Polsce. Jednak widzialność zorzy na południu kraju, w tym w rejonie Mielca to wielka rzadkość.
W nocy z piątku na sobotę 10 – 11 maja doszło do bardzo intensywnego zjawiska zorzy, które było widoczne niemal w całym kraju. Momentami zorzę można było dostrzec z Mielca, patrząc się zwyczajnie na północ.
Najlepiej widoczne były różowe plamy, jak na naszych fotografiach – co ciekawe – wykonanych w centrum Mielca! Poprzednio tak mocno zorzę było widać w listopadzie 2023 roku.
Rozróżnia się typy zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych.
Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.
[ZT]78358[/ZT]