Zamknij
REKLAMA

Wykryli niezgłoszony transport 46 tys. litrów paliwa. Potężna kara

09:18, 05.08.2022 | dw
REKLAMA

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej, podczas monitorowania drogowego przewozu towarów, wykryli niezgłoszony transport produktów ropopochodnych. Kierowcy kontrolowanych ciężarówek przewozili ponad 46 tys. litrów towaru.

Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu kontrolowali pojazdy na jednej z dróg wyjazdowych z Rzeszowa. Działania prowadzone były pod kątem drogowego monitorowania przewozu towarów z wykorzystaniem systemu SENT. To skuteczne narzędzie wykorzystywane w walce z nieuczciwymi podmiotami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi czy wyrobami tytoniowymi.

- Do kontroli zatrzymane zostały m.in. dwa samochody ciężarowe, które jechały z Finlandii do Rumunii. Z dokumentów okazanych do kontroli wynikało, że kierowcy przewożą ponad 46 tysięcy produktów ropopochodnych - przekazuje asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Zgodnie z ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, transport tego towaru podlegał zgłoszeniu do systemu monitorowania drogowego SENT. Kierowcy obydwu cystern nie okazali jednak do kontroli numeru zgłoszenia SENT. Jak ustalili funkcjonariusze KAS, przewożone towary nie zostały zgłoszone w systemie, mimo obowiązujących wymogów.

- W związku z niedopełnieniem obowiązków, na przewoźnika realizującego transport nałożona została kara grzywny w wysokości 40 tys. złotych.  Karą grzywny po 5 tys. złotych ukarani zostali także kierowcy pojazdów - dodaje rzecznik prasowy.

Kontynuacja transportu była możliwa po dopełnieniu wszystkich formalności zarówno po stronie przewoźnika jak i kierowców (dokonanie prawidłowego zgłoszenia w systemie SENT, uiszczenie nałożonych kar).

W systemie SENT monitorowany jest przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski, przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się poza terytorium Polski, przewóz towarów rozpoczynający się poza terytorium Polski i kończący się na terytorium Polski.

Jeżeli wysyłasz, odbierasz, przewozisz tzw. „towary wrażliwe" lub dokonujesz obrotu paliwem opałowym, to masz obowiązek dokonania zgłoszenia przewozu do elektronicznego rejestru SENT oraz jego uzupełniania i aktualizacji. Jako przewoźnik masz także obowiązek wyposażenia środka transportu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne.

W 2021 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu przeprowadzili ponad 47 tys. działań kontrolnych w ramach SENT. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, nałożone kary pieniężne wyniosły 2,3 mln złotych.

(dw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%