Zamknij
REKLAMA

Mówili o rolnictwie. Jakie wsparcie?

23:28, 02.05.2022 | .
REKLAMA

29 kwietnia na terenie gospodarstw rolnego w Świlczy odbyła się konferencja prasowa poświęcona bieżącej sytuacji w rolnictwie.

Organizatorami konferencji byli podkarpaccy Posłowie: Teresa Pamuła, Kazimierz Gołojuch oraz Fryderyk Kapinos - członkowie  Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wydarzeniu uczestniczył również Wiesław Polek Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, Marek Pająk Z–ca Dyrektora KRUS w Rzeszowie oraz Jacek Salach, właściciel rodzinnego gospodarstwa rolnego o powierzchni 15 ha.

Otwierając konferencję, poseł Teresa Pamuła przybliżyła najważniejsze kwestie dotyczące bieżącego i przyszłego kształtu rolnictwa wobec trwającego kryzysu geopolitycznego. Przedstawiła założenia do realizowanych form wsparcia rolnictwa, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, a jednocześnie doprowadzić do skutecznej walki z inflacją. Przekazała też  założenia tzw. tarczy antyputinowskiej. Głównym celem jednej z jej składowych jest zapobieganie wzrostowi cen żywności. Temu mają się przysłużyć rządowe dopłaty do np. nawozów rolniczych.  

Poseł Kazimierz Gołojuch przejmując głos poinformował, że  pomoc dla rolników do zakupu nawozów została zaprojektowana tak, aby rekompensatę można było wypłacić na podstawie faktur na zakup nawozów. Ta rekompensata będzie różnicą kosztów w zakupie, a 500 zł jest tym górnym limitem pomocy do hektara gruntów ornych i 250 zł do jednego hektara użytków zielonych. Dopłaty do nawozów ma realizować ARiMR. Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha. Rząd przeznaczył na to działanie 4 mld zł.

Następnie wystąpił poseł Fryderyk Kapinos, który jako przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o wyrobach winiarskich  bardzo aktywnie uczestniczył w pracach nad projektem. Poinformował, że rządowy projekt ustawy o wyrobach winiarskich był szeroko konsultowany ze stroną społeczną, tj. organizacjami społecznymi zrzeszającymi producentów wina oraz fermentowanych napojów winiarskich, jak również uczelniami wyższymi. Poseł dodał, że to długo oczekiwany i ważny dla branży winiarskiej akt prawny. Pojawiły się w nim  regulacje dotyczące zasad produkcji  i znakowania fermentowanych napojów winiarskich, a także reguły prowadzenia działalności gospodarczej w branży winiarskiej. Ustawa weszła w życie 7 marca 2022 r.

Kolejnymi poruszonymi tematami podczas konferencji były płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014 – 2020, które omówione zostały przez Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Wiesława Polka. Jak poinformował do 28 kwietnia wpłynęło 40 tys. wniosków. Pomimo że rolnicy mają czas na złożenie wniosków do 16 maja br. Dyrektor zachęcał aby nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Przypomniał również, iż wnioski można przesyłać wyłącznie elektronicznie. Jednak w tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej przez aplikację eWniosekPlus.

Dodał, że rolnicy którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami sobie nie poradzą z wypełnieniem wniosku przez Internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników ARiMR oraz instytucji okołorolniczych. Warto pamiętać, że w tym roku ponownie można się ubiegać o uzupełniającą płatność podstawową do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, a także do wybranych upraw – ich wykaz obejmuje 13 kategorii, a pełna lista znajduje się na stronie Agencji.  Zwiększona też została liczba pakietów w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Na zakończenie dyrektor poinformował o uruchomieniu nowego programu dla producentów jabłek. Z dofinansowania mogą skorzystać organizacje producentów z przyznanym statusem uznania oraz indywidualni producenci owoców i warzyw. Istotna jest realizacja co najmniej jednego z 11 wymienionych we wniosku o przyznanie pomocy działań prośrodowiskowych, np. prowadzenie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie rozwiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy też retencjonowanie wody. W przypadku gdy o pomoc ubiega się organizacja producentów, działania te musi realizować każdy z członków organizacji, od którego pochodzą jabłka objęte wnioskiem. Skup w ramach tego programu będą prowadzić zakłady przetwórcze, które zgłosiły się do Agencji i spełniły warunki.

Pomoc będzie udzielana producentom jabłek deserowych o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy II. Wysokość wsparcia stanowi iloczyn wagi owoców kwalifikujących się do objęcia dofinansowaniem oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg. Maksymalny plon jabłek kwalifikujących się do objęcia tym programem w przypadku jednego wnioskodawcy nie może być większy niż 10 tys. kg/ha.  Nabór trwa do 30 czerwca 2022 r.

Ostatni temat jaki został poruszony dotyczył nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz wakacyjnych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci rolników, który omówiłZastępca dyrektora KRUS Marek Pająk. Projekt zakłada aby rolnicy będący na emeryturze nie musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywali świadczenie w pełnej wysokości. Obecnie, jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulega częściowemu zawieszeniu. Nowe rozwiązanie jest realizacją postulatów rolników i organizacji rolniczych. Na zakończenie Dyrektor przedstawił ofertę turnusów rehabilitacyjnych da dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2007 a 2015 r. (7-15 lat). Jednym z warunków niezbędnych do spełnienia jest obligatoryjne ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców (opiekuna prawnego) w KRUS.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%