Zamknij
REKLAMA

Trwają negocjacje nowej perspektywy finansowej województwa podkarpackiego

13:56, 06.04.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zakończyło konsultacje Umowy Partnerstwa. Projekt dokumentu zakłada, że około 40% środków z polityki spójności trafi na programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.

75% tych pieniędzy zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego. Rozmowy z przedstawicielami województw w tej sprawie trwają. Tuż przed świętami marszałek Władysław Ortyl rozmawiał z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą.

Kontrakt programowy to nowy instrument polityki rozwoju kraju, rodzaj umowy pomiędzy rządem a marszałkiem województwa, w której wskazane zostaną konkretne, ważne dla województwa i całej Polski inwestycje. Jednym ze źródeł ich finansowania będą właśnie dodatkowe środki na program regionalny.

- Spotkania z marszałkami służą poznaniu wizji rozwoju województw. Zależy nam na wsparciu kluczowych i perspektywicznych inwestycji  – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

- Nowa perspektywa zapowiada się bardzo interesująco. Do rozdysponowania na wszystkie regiony jest jeszcze 7,1 mld euro. Każde województwo ma szansę na dodatkowe fundusze z rezerwy programowej. Warunkiem otrzymania dodatkowych pieniędzy  jest opracowanie i zgłoszenie przez marszałków dobrych projektów rozwojowych – podkreśla marszałek.

Z puli środków z polityki spójności, przyznanych wszystkim 16 województwom, Podkarpacie otrzyma co najmniej 1,661 miliarda euro na program regionalny. To trzecia największa regionalna koperta w kraju. Jest to kwota w ramach gwarantowanej puli. Po negocjacjach rezerwy programowej, do regionu mogą trafić dodatkowe fundusze - dodał wiceminister.

Podkarpacie będzie też mogło korzystać ze środków z programu dla Polski Wschodniej, a także z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

....

13 0

I tak rzeszów nas wydyma i zabierze 90% środków dla całego województwa. 14:32, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nowe MiastoNowe Miasto

6 0

Jak dobrze zagłosujemy w następnych wyborach to uda się coś *%#)!& Jacusiom. 15:29, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

9 1

Partia podzieli dla swoich samorządowców...ma już to przećwiczone ,tak zrobiła na jesieni.
Pisuar bierze wszystko....
Wiosna Nasza. 22:03, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zawisza1Zawisza1

3 1

Tera patrzą jak piniondze za, je, ba, c 22:30, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Cóż...Cóż...

2 0

Jako całość Podkarpacie zostało przez rząd obdarowane bardzo szczodrze w porównaniu z innymi regionami, co zresztą wywołuje w kraju spore oburzenie. Pytanie, jak pieniądze zostaną podzielone w Rzeszowie? 11:20, 07.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%