Zamknij

Policja: Mierniki prędkości zgodne z przepisami

13:35, 05.11.2019 M.B Aktualizacja: 13:35, 05.11.2019
Skomentuj Fot. http://www.slaska.policja.gov.pl/ Fot. http://www.slaska.policja.gov.pl/

Laserowe mierniki prędkości są użytkowane przez Polską Policję zgodnie z obowiązującymi przepisami. Najbardziej zaawansowane, kompaktowe urządzenie, łączą w sobie funkcje wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości - czytamy w komunikacie policji. To odpowiedz na materiał jaki ukazał się w Telewizji Polsat podważający wiarygodność nowych radarów marki TruCam.

Komenda Główna Policji opublikowała komunikat ws. mierników prędkości:

Urządzenia te, zgodnie z wymogami prawnymi, zanim zostały zakupione musiały uzyskać potwierdzenie, że zostały wprowadzone do obrotu i użytkowania zgodnie z obowiązującymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przepisami. Są kompleksowym rozwiązaniem dla funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach.

Laserowe mierniki prędkości używane przez Polską Policje są standardowym wyposażeniem Policji w ponad 70 krajach, w tym na terenie całej Unii Europejskiej (m.in. Francji, Wiekiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Słowenii, Austrii). Przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, w tym również laserowe mierniki prędkości posiadają ważne decyzje zatwierdzenia typu wydane w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Głównego Urzędu Miar oraz aktualne świadectwa legalizacji potwierdzające, że przyrządy spełniają wymagania, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych.

Jedynym właściwym organem do wyjaśnienia wątpliwości w zakresie poprawności wprowadzenia do obrotu i użytkowania przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej, w tym również ręcznych przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, jest Prezes Głównego Urzędu Miar, który jest wydawcą decyzji zatwierdzenia typu przedmiotowych przyrządów pomiarowych. Do policji nie wpłynęła informacja o podjęciu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar decyzji o cofnięciu zatwierdzenia typu przedmiotowego urządzenia.

Do rzekomo błędnych wskazań pomiaru prędkości może dojść wyłącznie w sytuacji, kiedy są one użytkowane niezgodnie z instrukcją obsługi, chociażby właśnie na potrzeby programów reporterskich. Okazuje się, że to właśnie znajomość instrukcji obsługi urządzenia do pomiaru prędkości oraz odpowiednie przeszkolenie użytkowników końcowych w tym zakresie jest podstawowym i niezbędnym warunkiem do właściwego użytkowania i dokonywania prawidłowych pomiarów prędkości pojazdów czy też weryfikowania otrzymanych wyników i aby wyeliminować ewentualną możliwość użytkowania, niezgodnego z instrukcją policjanci są szkolenie z obsługi tych urządzeń.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

UfolekUfolek

4 0

Taaaaa ....
Psiarnia tak samo kłamała przez lata gdy chodziło o ISKRĘ, RAPIDA itp.
A potem cichaczem wycofywali po kolejnych przegrywanych sprawach sądowych ... 18:16, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Hero Hero

3 0

Proszę o wyjaśnienie dlaczego dzisiaj na pograniczu Rzemienia i Mielca ,dobrze przeszkoleni policjanci zatrzymali za prędkość z kolumny 9 samochodów ,ostatni,czytaj najdroższy.W kolumnie jechały 3 tiry z burakami A ich waga była widoczna po oponach.Ale cóż kaskadowy pomiar prędkości ,BMW i trzeba się wykazać,a sprzęt lipa i tyle 17:25, 09.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%