Zamknij
REKLAMA

6 mln zł dla powiatu. Starosta: zabrali, to i oddali

09.07, 27.10.2022 ks
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne.
REKLAMA

 W trakcie poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Mieleckiego podjęto uchwałę w sprawie zmian budżetowych.

 Dokument zawierał m.in. zmiany wynikające z dodatkowych 6 milionów złotych, jakie trafiły do samorządu.

 Szef klubu opozycyjnego PiS liczył, że starosta doceni ten gest rządu i podziękuje za dodatkowe pieniądze.

 Cieszę się, że to zrobili, ale prawda jest taka, że zabrali nam, to i oddali. Wolałbym, żeby nie zabierali i nie oddawali - powiedział wywołany do głosu starosta Stanisław Lonczak.

O milionach złotych, które decyzją rządu wracają do samorządów pisaliśmy już na łamach hej.mielec.pl. W skali województwa podkarpackiego jest to 708 milionów, z czego przykładowo miasto Mielec otrzymało dodatkowe 8,8 mln zł, poszczególne gminy po 2,8 mln, a samorząd powiatu mieleckiego nieco ponad 6 mln zł.

Pieniądze pochodzą z podatków PIT (od osób fizycznych), które stanowią ważną część przychodów samorządów. Wokół tych pieniędzy nie brakuje jednak kontrowersji, bo ograniczenie dochodów samorządów pierwotnie spowodowane było właśnie reformą podatkową rządu.

- Liczyłem na starostę i myślałem, że coś powie. Ale skoro starosta nie powie to były starosta coś powie - powiedział w swoim stylu Zbigniew Tymuła, szef klubu PiS na poniedziałkowej sesji rady powiatu.

- Nasz powiat mielecki otrzymuje 6 milionów 76 tysięcy złotych jako dodatkowe dochody na 2022 rok z tytułu udziału w wpływach podatkowych od osób fizycznych - powiedział. - Mieszkańcom powiatu należy się takie wyjaśnienie, bo takich pieniędzy do powiatu - historia może powiedzieć - nie było. Za takie coś należą się słowa uznania dla premiera, dla rządzących. Niech to stąd wyjdzie, z tego małego Mielca, który liczy 136 tysięcy mieszkańców, że doceniamy takie coś - mówił Tymuła.

Co na to starosta?

- Nawet byłbym skłonny się zgodzić, bo to jest kwota niemała, ale nie wiem czy pan radny doczytał, z jakiego tytułu jest ta kwota - z tytułu utraconych dochodów. Czy to jest nasza wina, że utraciliśmy dochody z podatku od osób fizycznych? - odpowiadał Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego.

- Jak została zmniejszona podstawa podatków od osób fizycznych i rząd słusznie podjął decyzję, że skoro zabrał samorządom w drodze decyzji część podatków to należy im to wyrównać. Cieszę się, że to zrobili, ale prawda jest taka, że zabrali nam, to i oddali. Wolałbym, żeby nie zabierali i nie oddawali - dodał Lonczak.

- Całkowicie się z panem nie zgadzam - odpowiadał mu Tymuła.

- Ubytek tego PIT-u wynika z tego, że rząd obniżył podatki wszystkim osobom fizycznym. Każdy z nas płaci mniej i z tego tytułu powiat ma mniej, ale można też podjąć działania zmierzające do tego, że będziemy troszeczkę oszczędzać. Ale może być tak, że przyjdzie taki rząd koalicji zielono-pomarańczowo-czerwonej i już nie da - dodawał od siebie Krzysztof Olszewski, radny PiS.

- Może ta koalicja nie da, ale nie będzie też zabierała - odpowiadał ponownie starosta.

[ZT]71872[/ZT]

(ks)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

............................

13 10

czyli program opozycji podwyzszac podatki,po 2 jakby bylo bezrobocie w Mielcu 15% jak za rzadow PO,PSL to wiecej by było w budrzecie miasta? 09:14, 27.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jendker83jendker83

11 2

"można też podjąć działania zmierzające do tego, że będziemy troszeczkę oszczędzać" - Krzysztof Olszewski, radny PiS.
Niech za przykład oszczędzania posłuży pierwszy długopis RP: w 2020 roku budżet jego kancelarii to było 188 mln, w tym roku - 210, a na przyszły biedaczyna zaplanował sobie już 250 mln. Jak odchodził Komorowski, na pierwszego pracowało 379 osób, w tym roku to 427.
Uczmy się tak pięknie oszczędzać. 12:19, 27.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrzyjacielPrzyjaciel

4 4

Na uroczystości otwarcia po remoncie internatu - pałacu w Rzemieniu nie widziałem SŁYNNEJ KRYSI - czyżby nie zaprosili lub może nawał pracy w parlamencie i nie mogła się zjawić. 18:54, 27.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AkoAko

4 2

Panie Lonczak nie wam zabrali tylko ludziom nam wszystkim zostawili ,,to nie były Pana pieniądze tylko nasze podatki ....a o kasę trzeba dbać a jak dba Powiat to widać po przykładzie zmian Dyrektorskich Szpitala ....bez komentarza... 05:26, 29.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZabraliZabrali

2 0

Zabrali nam czyli powiatowi i gminom, przecież nie staroście wójtom czy prezydentowi osobiście. A powiat i gminy robią inwestycje i remonty dla wszystkich mieszkańców z udziałów w podatkach, jak mniej otrzymają to mniej wykonają. Chyba w trosce o kasę dokonywano zmian dyrektorów, bo mieli dokonywać zmian korzystnych dla finansów szpitala a przede wszystkim dla pacjentów. Skoro było brak było korzystnych zmian w szpitalu to kolej na innego dyrektora. Czego nie rozumiesz? 18:44, 30.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%