[FOTORELACJA]9523[/FOTORELACJA]
Po raz jedenasty Filie Biblioteczne włączyły się do ogólnopolskiej akcji, która ma na celu popularyzację dzieł polskiej literatury i promocję kultury żywego słowa. Lekturą, którą w tym roku wybrała para prezydencka były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Na spotkaniu byli obecni mieszkańcy miejscowości Gminy Mielec oraz czytelnicy bibliotek. Zebranych gości przywitał Damian Małek, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Chorzelowie.
Czytając ballady w rolę lektorów wcielili się: „Romantyczność” - Marcin Michalik, „Świteź” - Aneta Mizera, „Lilie” - Małgorzata Głaz, „Świtezianka” - członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”: Ania Pietryka i Kacper Bąk wraz z kierownikiem zespołu Bożeną Telega-Kuźnik, „Powrót taty”- Grażyna Hebda.
Na zakończenie spotkania wystąpił Giovanni Lambertucci, uczeń przebywający w Polsce na wymianie międzykulturowej młodzieży ASF, który w języku włoskim przeczytał wybraną przez siebie balladę. Zadaniem uczestników spotkania było odgadnięcie jej tytułu.
Podczas spotkania odbyła się również loteria podczas której można było wygrać tomik „Ballad i romansów”. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę różnych wydań prezentowanych w tym dniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Sobotnie spotkanie przygotowali pracownicy Samorządowego Ośrodka Kultury i Bibliotek Publicznych z: Chorzelowa, Podleszan, Rzędzianowic, Trześni, Woli Mieleckiej i Złotnik.
„Ballady i Romanse” to zbiór wydany w 1822 roku w Wilnie jako część pierwszego tomu „Poezji”, mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Wprowadzają w dramat winy i kary, porządek moralny - to częsty motyw spotykany w balladach Mickiewicza. Nastrój tajemniczości tworzą opisy przyrody, przeplatanie ciemności odgłosami wiatru, światłem księżyca.
Utwory wchodzące w skład cyklu w dużej mierze opierają się na wierzeniach prostego ludu oraz na podaniach, które krążyły w ich ustnym przekazie. Źródłem motywów, z którego czerpał Mickiewicz była ludowa fantastyka, owa „wieść gminna”, a także ludowe postrzeganie problematyki związanej z winą i karą, ludowe poglądy na świat i zastaną rzeczywistość.
„Ballady i romanse” bardzo szybko stały się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś ballady tego cyklu są znane, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru, który uważany jest za początek romantyzmu w literaturze polskiej.
niezwykłe wydarzenie15:43, 06.09.2022
ballady i romanse ukra z litwy z akcentem włoskim potrzebne narodowi jak chleb powszedni, boski Casanova pochodził z chorzelowa, ale wtedy pisano nazwę przez samo h.
szok06:28, 08.09.2022
Narodowe czytanie czyli w języku polskim. W gminie Mielec chwalą się, że przeczytali po włosku. Jednak gmina Mielec to stan umysłu, niestety niezbyt zdrowego. Oby to była ostatnia kadencja wójta Piątka.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 0
Znowu Ty. Świat nie kończy się na Woli Mieleckiej. Poszerz swoje horyzonty a nie jak zawsze szukasz problemu😀