Zamknij

Jakie znaczenie ma wiek przy wyborze konta w banku?

21:37, 27.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:50, 30.05.2022

Chociaż może wydawać się, że wszystkie konta osobiste są takie same i proponują podobne funkcjonalności, warto mieć świadomość, że wcale tak nie jest. Każdy produkt zapewnia inne korzyści, oferuje odmienne możliwości, a przy tym skierowany jest do danej grupy wiekowej klientów. Czy rok urodzenia ma duże znaczenie przy wyborze rachunku bankowego? Czym różnią się konta dla młodych od tych dla dorosłych? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, decydując się na założenie ROR-u? Jakie kwestie są ważniejsze dla nastolatków, a na co patrzą osoby powyżej 26. roku życia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego dobór konta do wieku jest istotny. Poznaj zalety produktów dla różnych grup wiekowych.

Osobna oferta dla każdej grupy wiekowej – dlaczego to takie ważne?

Każda osoba, która decyduje się na założenie rachunku bankowego, ma inne oczekiwania względem tego produktu. Odmienne bywają też powody wnioskowania o konto osobiste. Dlatego banki różnicują swoje oferty, by zapewnić klientom szereg możliwości. Chodzi nie tylko o funkcjonalności, jakie zapewni ROR, ale także dopasowanie wiekowe.

Na rynku usług finansowych można znaleźć produkty przygotowane z myślą o:

  • najmłodszych – od 0 do 13 lat,
  • nastolatkach – od 13. do 17. roku życia,
  • studentach – od 18 do 26 lat,
  • dorosłych – powyżej 26. roku życia,
  • seniorach – powyżej 60 lat. 

Wszystkie wymienione grupy klientów mają inne potrzeby i możliwości. W przypadku nastolatków istotna jest zwłaszcza nowoczesna bankowość mobilna. Seniorzy zwracają uwagę np. na liczbę stacjonarnych punktów banku w swojej okolicy lub czytelny interfejs strony internetowej. Najmłodsi klienci i ich rodzice muszą liczyć się z obwarowaniami prawnymi, a studenci szukają dodatkowych profitów, np. w postaci cashbacku. Dlatego tak istotne jest, by konto bankowe było dopasowane do oczekiwań danej grupy wiekowej.

Standardowe konto w banku dla osoby dorosłej – co powinno zapewnić?

Podstawowy rachunek bankowy pozwala otrzymywać wynagrodzenie na konto, zlecać przelewy, robić zakupy online czy płacić kartą w sklepach i lokalach. W razie potrzeby pieniądze zawsze można wypłacić w bankomacie. Dobry produkt zapewnia też dostęp do bankowości mobilnej oraz internetowej. Otwierają one drogę do nowoczesnego bankowania. Z poziomu aplikacji na smartfona można na bieżąco zarządzać finansami, korzystać z kodów BLIK czy zastrzec kartę lub nadać do niej PIN.

Ciekawym rozwiązaniem są płatności mobilne – poprzez zbliżeniowy BLIK lub cyfrowe portfele – np. Apple Pay czy Google Pay. Wystarczy mieć ze sobą telefon, by zapłacić za zakupy lub smartwatch z aplikacją Garmin Pay! Mało? Atrakcyjne konto bankowe pozwala na otrzymywanie zwrotów za rachunki np. za gaz, prąd czy internet (nawet do 300 zł rocznie) oraz daje możliwość założenia lokaty lub wnioskowania o kartę kredytową na atrakcyjnych warunkach. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta

Konto bankowe dla młodych, czyli… dla kogo?

W dobie postępującej cyfryzacji coraz więcej rodziców decyduje się na otworzenie rachunków osobistych dzieciom. W bankach można spotkać się z ofertami „dla młodych”. Do tej grupy zalicza się nastolatków w wieku od 13 do 17 lat, którzy mają już ograniczoną zdolność do czynności prawnych i mogą zawierać drobne umowy dotyczące spraw życia codziennego. Oznacza to, że nieletni może samodzielnie wnioskować o założenie ROR-u, ale za zgodą rodziców, a później dokonywać transakcji bezgotówkowych mieszczących się w granicach zwykłego zarządu – do 5000 zł miesięcznie.

Nastolatek otrzymuje dostęp do bankowości internetowej, mobilnej oraz karty płatniczej, co pozwala na realizowanie przelewów zwykłych i BLIK, wypłat z bankomatów czy płatności zbliżeniowych. Konto bankowe dla młodych jest cennym narzędziem, które uczy rozsądnego dysponowania pieniędzmi. Zarządzanie finansami z poziomu aplikacji ułatwia nieletnim zapanowanie nad budżetem. Nowoczesna bankowość mobilna daje też możliwość założenia wirtualnej skarbonki, do której można regularnie wpłacać oszczędności lub ustawić automatyczne wpłaty, np. końcówek od transakcji kartą. Co ważne, zwykle rachunki dla młodych są darmowe – bez konieczności spełniania określonych warunków. Gdzie znajdziesz więcej szczegółów? Między innymi tutaj: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-mlodych

Konto bankowe dla dziecka – dobry sposób, by uczyć zarządzania finansami?

W przypadku produktu dla najmłodszych – poniżej 13. roku życia – to rodzice są właścicielami rachunku bankowego i od nich zależy, w jakim zakresie pozwolą nieletniemu korzystać z niego i zgromadzonych na nim pieniędzy. Co ważne, nie wszystkie tego typu ROR-y dają możliwość swobodnego wypłacania środków czy robienia innych transakcji bezgotówkowych.

Konto bankowe dla dziecka zwykle zakładane jest w celu oszczędzania. Służy jako elektroniczna skarbonka, która umożliwia stworzenie zabezpieczenia finansowego na przyszłość. Dlatego banki proponują oprocentowanie, które motywuje do odkładania gotówki. To świetne narzędzie, które wspiera edukację o finansach i mechanizmach działania rynku usług bankowych. Niektóre instytucje oferują również dostęp do specjalnych portali edukacyjnych, które poprzez gry, quizy i inne animacje, uczą dziecko, jak zarządzać pieniędzmi. Szczegóły: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-dzieci

Rachunek bankowy dla studentów – co oferuje i ile kosztuje?

Dla młodych osób, które dopiero wkraczają w dorosłe życie i podejmują się pierwszej pracy, zwykle najistotniejsze są koszty prowadzenia rachunku bankowego. Dobry produkt dla studentów może być w pełni darmowy – po spełnieniu przesłanek stawianych przez bank. Najczęściej wystarczy w każdym miesiącu wykonać transakcję (lub kilka) kartą lub BLIKIEM, by móc bezpłatnie realizować:

  • przelewy zwykłe i natychmiastowe,
  • płatności za zakupy online – kartą, przelewem, BLIKIEM,
  • wypłaty pieniędzy z bankomatów na całym świecie,
  • płatności mobilne, w tym przelewy BLIK na telefon – numer konta jest zbędny,
  • zlecenia stałe i polecenia zapłaty,
  • doładowania telefonu przez aplikację bankową,
  • opłaty za bilety komunikacji miejskiej czy parking.

Konto dla studenta poza dostępem do bankowości internetowej i mobilnej daje możliwość dołączenia do programów lojalnościowych, otrzymywania zwrotów za rachunki czy rabatów u partnerów banku. Młodzi mogą też skorzystać z programu poleceń, który pozwala zyskać kartę podarunkową lub bilety do kina. Więcej: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-studenta

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku bankowego?

Wszystko zależy od Twoich własnych potrzeb i oczekiwań. Ważne jest jednak to, aby postawić na ofertę banku, który stale udoskonala swoje produkty i proponuje klientom mnóstwo rozwiązań, np. takich jak Profil Zaufany czy możliwość otrzymania stypendium na naukę języka. Warto zwrócić uwagę na pozostałe usługi instytucji. Im bardziej rozbudowany katalog, tym lepiej. Być może kiedyś zechcesz wziąć kredyt hipoteczny lub zdecydujesz się na założenie lokaty?

Wybierz konto najlepsze dla siebie!

Niezależnie, czy szukasz rachunku bankowego dla młodych, czy osób dorosłych, daj sobie czas na porównanie wszystkich możliwość. Ilość ofert jest naprawdę duża, więc zweryfikuj produkty skierowane do interesującej Cię grupy wiekowej. Zwróć uwagę na funkcjonalności, których szukasz. Nie kieruj się tylko i wyłącznie kosztami prowadzenia rachunku. Spójrz na konto całościowo – dowiedz się więcej o korzyściach, które może zyskać i nowoczesnych rozwiązaniach, jakie oferuje bank. Ważne jest też bezpieczeństwo – dlatego sprawdź zabezpieczenia stosowane przez daną instytucję, by mieć pewność, że Twoje pieniądze będą bezpieczne. Wiesz już, co jest istotne przy wyborze odpowiedniego produktu? W takim razie postaw na konto, które jest najlepsze dla Ciebie!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%