Zamknij

Drukarka - najczęstsze problemy?

12:52, 21.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:52, 21.09.2021

Drukarka jest jednym z najbardziej przydatnych urządzeń w biurze i w domu. Watro dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie, aby mogła służyć, jak najdłużej. Niestety, mimo odpowiedniej konserwacji i użytkowania drukarki laserowe oraz atramentowe ulegają awariom. Często problemy te można szybko rozwiązać i cieszyć się sprawną już drukarką, lecz niekiedy sprzęt wymaga wymiany na nowy. Przeczytaj, jakie są najczęstsze problemy związane z drukarkami i jak sobie z nimi poradzić.

Drukarka atramentowa czy laserowa, która częściej się psuje?

Niezależnie od typu drukarki, którą posiadasz każda może ulec awarii. Nieco częściej problemy występują w przypadku drukarek atramentowych. Jednak modele laserowe również mogą przysporzyć drobnych kłopotów. Niekiedy można samodzielnie dotrzeć do przyczyny powstania usterki, lecz w skrajnych sytuacjach konieczna jest całkowita wymiana urządzenia na nowe. Wszelkie produkty, które pomogą utrzymać drukarkę w dobrym stanie znajdziesz w sklepie internetowym https://www.profibiuro.pl/.

Ślady tonera na elementach drukarki laserowej

Jednym z wielu problemów związanych z funkcjonowaniem drukarek są ślady po proszku tonera Canon, HP lub innych marek we wnętrzu obudowy. Taka sytuacja może wskazywać na uszkodzenia mechaniczne tonera lub jego złe zamontowanie w drukarce. Niekiedy proszek z tonerów do drukarek laserowych rozsypuje się podczas zdejmowania folii zabezpieczającej, czym nie należy się przejmować.

Głośna praca drukarki laserowej

Drukarki laserowe są to urządzenia, które wyróżniają się niemalże bezgłośnym przebiegiem pracy. W sytuacji, kiedy sprzęt drukujący wydaje głośne dźwięki może to wskazywać na jego usterkę. Jedną z przyczyn głośnej pracy drukarki może być wadliwy lub nieprawidłowo założony toner Canon, Epson czy HP. Źle dopasowany typ tonera do drukarki może ocierać o inne jej elementy i powodować tarcie lub wydawanie dźwięków. Może to doprowadzić do nieodwracalnej awarii sprzętu, dlatego w takim momencie należy przerwać drukowanie. Trzeba także zwracać uwagę na opakowania tonerów do drukarek laserowych i sprawdzać ich oznaczenia, aby były kompatybilne z posiadanym urządzeniem.

Drukarka nie drukuje

Podstawowym problemem jest brak odpowiedzi drukarki na polecenie wydrukowania dokumentu. W takiej sytuacji na początku trzeba zacząć od sprawdzenia, czy sprzęt jest dobrze podłączony. Gdy drukarka jest połączona z komputerem za pomocą kabla, zobacz czy wtyczki po obu stronach są włożone do właściwych portów. Natomiast, gdy korzystasz z drukarki poprzez łączność bezprzewodową, upewnij się, że drukarka nie straciła połączenia z WiFi lub Bluetooth z komputerem. Następnie warto sprawdzić czy w systemie operacyjnym zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki drukarki. Zazwyczaj dzieje się to automatycznie, ale producenci drukarek dołączają również płyty CD ze sterownikami, które trzeba uruchomić samodzielnie. To najważniejsze kwestie, które trzeba zbadać, aby stwierdzić, dlaczego drukarka nie podejmuje pracy. Jeżeli wszystko jest w porządku, można dodatkowo sprawdzić, czy pokrywa drukarki jest domknięta, w podajniku znajduje się papier lub czy nie wyczerpał się toner. Gdy twoje urządzenie nadal nie działa, koniecznie zleć naprawę specjaliście.

Zacięty papier w drukarce

Do nieprzyjemnych sytuacji związanych z drukowaniem można zaliczyć zacięty papier. Czasami drukarka pobiera kartkę, która utkwiła wewnątrz urządzenia w trakcie pracy. Uniemożliwia to dalszą pracę sprzętu, dlatego trzeba szybko rozwiązać ten problem. Na początku należy odłączyć drukarkę od zasilania i otworzyć jej pokrywę. W przypadku drukarek laserowych najpierw wyjmij pojemnik z tonerem, aby dostać się do wnętrza sprzętu. Następnie sprawdź czy papier jest widoczny i obiema rękami, ostrożnie wyjmij ją z urządzenia. Uważaj, aby nie przerwać papieru, a po udanej próbie dokładnie sprawdź czy nie zostały resztki kartki w drukarce.

 

Systematyczne czyszczenie i konserwacja drukarek pozwoli zapobiec awariom i wydłuży ich żywotność. Wiele problemów i usterek można rozwiązać samodzielnie, a z tymi wskazówkami będzie to prostsze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%