Zamknij

Wady i zalety mieszkania w bliźniaku

13:03, 28.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:04, 28.07.2021

Domy określane jako bliźniaki są bardzo chętne kupowane przez Polaków. Są one formą pośrednią między domem wolnostojącym a szeregowym. Ich popularność z każdym rokiem rośnie ze względu na zalety takiej budowy. Projekty domów bliźniaczych są bardzo chętnie wykupywane i realizowane zwłaszcza na obrzeżach miast.

Jednak pomimo wielu zalet, zabudowa bliźniacza ma również wady, z którymi również trzeba się zapoznać przed zdecydowaniem się na taki dom. Jeśli myślisz o zamieszkaniu w bliźniaku, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Poniżej przedstawiamy wady i zalety mieszkania w bliźniaku.

Czym się charakteryzuje zabudowa bliźniacza?

Najczęściej wiele osób słysząc o bliźniakach, ma błędne przekonanie, że to są dwa budynki, które połączone są ze sobą jedną elewacją. Jak się okazje, takie przekonanie jest błędne. Prawo budowlane określa taką zabudowę nieco inaczej. Definicja w prawie budowlanym klasyfikuje dom bliźniaczy do budynku jednorodzinnego (tak samo jest nim dom szeregowy), który służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, a jego konstrukcja stanowi odrębną całość w stosunku do innych nieruchomości. Co więcej, w zabudowie bliźniaczej można wyznaczyć jedynie jeden lokal użytkowy oraz jeden mieszkalny. Pierwszy wymieniony lokal może stanowić 30% całkowitej powierzchni bliźniaka. 

Definicja domu jednorodzinnego, która dotyczy również zabudowy bliźniaczej, wyznacza zasadę, że wszystkie elementy zabudowy muszą stanowić odrębną całość. Zatem nie ma możliwości, aby dwa domy, jak to się utarło w budownictwie, były połączone ścianą, a czasami ścianą i dachem. Praktyka jednak wygląda zgoła inaczej. Projekty domów bliźniaczych bardzo często zakładają dwa budynki połączone ze sobą ścianą o identycznym wyglądzie.

Zalety mieszkania w domu bliźniaczym

W porównaniu z projektami dotyczącymi zabudowy jednorodzinnej proponowane projekty domów bliźniaczych są o wiele tańsze. Mniejsze koszty występują również przy ich budowie oraz eksploatacji. Osoby, które decydują się na wybudowanie domu, szukają wszędzie rozwiązań dających oszczędności – jest to całkowicie zrozumiałe. Dlatego niższe koszty budowy bliźniaka sprawiają, że projekty domów bliźniaczych są o wiele tańsze, tym samym atrakcyjniejsze. Wspominaliśmy o mniejszych kosztach eksploatacyjnych. Chodzi o mniejsze wydatki na ogrzewanie, co jest możliwe za sprawą lepszych warunków termicznych wynikających z połączenia dwóch budynków jedną ścianą. Za sprawą takiego rozwiązania konstrukcyjnego, ogrzewanie dłużej może utrzymać się w domach.

Projekty domów bliźniaczych najchętniej są kupowane przez nabywców wąskich działek. Zabudowa tego typu może być realizowana już na działce o szerokości 18-20 metrów.  

Wady mieszkania w domu bliźniaczym

Główną wadą mieszkania w zabudowie bliźniaczej jest współdzielenie budynku. Jeżeli natrafimy na sąsiadów funkcjonujących w inny sposób niż my, mieszkanie w bliźniaku może być niemałym wyzwaniem. Hałasy, głośne rozmowy, nieprzyjemne zapachy – z takimi problemami przyjdzie nam się zmierzyć. Dlatego warto pomyśleć o zamontowaniu dodatkowej warstwy izolacyjnej na ścianie łącznej oba budynku.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%