Zamknij

Olejki eteryczne na katar

12:15, 26.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:15, 26.01.2021

Olejki eteryczne mają wiele zastosowań prozdrowotnych, natomiast niewątpliwie jednym z najciekawszych jest zastosowanie ich w trakcie infekcji. Spora część olejków eterycznych ma działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają one szybciej pozbyć się przeziębienia. Które z nich pomagają na katar?

Jak olejki eteryczne działają na katar?

Olejki eteryczne, takie jak olejek eukaliptusowy, z mięty pieprzowej, goździkowy, cynamonowy pomagają zwalczyć infekcję, udrażniają zatkany nos, ułatwiają pozbycie się kataru i bólu gardła. Często łączą one działanie antybakteryjne z uspokajającym (np. olejek lawendowy), dzięki czemu zmniejszają ból, ułatwiają zasypianie, a dzięki temu sprzyjają szybszej regeneracji. Do inhalacji, kąpieli, smarowania wybierać jednak należy wyłącznie olejki naturalne. Ważne jest również ich stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta. To, że olejek jest bezpieczny, nie znaczy, że możesz sobie wlać go do nosa (absolutnie odradza się tego typu praktyki).

Odpowiednio stosowane olejki eteryczne wspomagają walkę z katarem, pomagają w usuwaniu zalegającej wydzieliny, odtykają nos. Szczególnie ceni się ich działanie:

  • antybakteryjne i przeciwzapalne – hamują namnażanie się bakterii w organizmie, dzięki czemu znacznie ograniczają ryzyko rozwoju choroby,
  • wykrztuśne – przyczyniają się do zwiększenia produkcji śluzu, co ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych,
  • rozgrzewające –przynosi to niemałe ukojenie przy infekcjach układu oddechowego, pozwala zasnąć, a to ułatwia regenerację.

Jaki olejek na katar?

Domowe sposoby na walkę z infekcjami górnych dróg oddechowych i utrudniającymi swobodne oddychanie katarem zakładają wykorzystanie przede wszystkim:

  • olejku tymiankowego - działa łagodząco na problemy z górnymi drogami oddechowymi, pozwala szybciej zwalczyć stany zapalne i katar, ma silne działanie przeciwbakteryjne.
  • olejku eukaliptusowego – ma on działanie lekko wykrztuśne, rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę; jeśli ty albo dziecko macie gęsty katar, po inhalacji z dodatkiem tego olejku powinien się on mocno rozrzedzić, a to ułatwi jego usunięcie; wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne; oprócz inhalacji dodać kilka kropel olejku do dyfuzora, a także nasączyć nim wacik i podtykać co jakiś czas pod nos.
  • olejku rozmarynowego – świetnie sprawdza się na problemy z górnymi drogami oddechowymi, rozrzedza zalegającą w organizmie flegmę, ma delikatne działanie wykrztuśne.
  • olejku z mięty pieprzowej – działa wykrztuśnie i skutecznie odblokowuje drogi oddechowe, eliminuje uczucie zapchanego nosa; trzeba jednak stosować go bardzo ostrożnie, ze względu na silnie działający mentol nie zaleca się stosowania do go inhalacji, można natomiast dodać go do kąpieli.
  • olejku goździkowego - to jeden z najlepszych i najmocniejszych olejków przeciwzapalnych oraz antybakteryjnych, równocześnie należący do grupy olejków bezpiecznych.
  • olejku lawendowego – sprawdza się wspomagająco jako olejek do inhalacji o właściwościach przeciwbólowych, jednocześnie wspomaga walkę z infekcjami górnych dróg oddechowych, uspokaja i ułatwia zasypianie, dzięki czemu wspomaga szybszą regenerację organizmu.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%