Zamknij

Po co nam kurs wymiany walut?

09:46, 26.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:47, 26.01.2021

Różnice w wartości pieniądza są różnicami wynikającymi ze specyfiki działania ekonomii gospodarki państw. To złożona kwestia, która generalnie opiera się nie tylko na wartości samej w sobie, ale także na sytuacji ekonomicznej, przyroście gospodarczym i wielu innych kwestiach. Ale tak naprawdę to po co nam kurs wymiany walut?

Kursem wymiany walut nazywamy cenę, za jaką można kupić i sprzedać daną walutę wyrażoną w innej walucie. Jest to zatem cena dwustronna. Chodzi o to, ile danego pieniądza można kupić, korzystając z własnej waluty. To dość istotne z punktu widzenia handlu, ale także z punktu widzenia zwykłych odbiorców – ludzi wyjeżdżających na wakacje i w inne tego rodzaju miejsca.

Jakie są różne rodzaje kursów walutowych?

Na podstawie jednostek walutowych branych pod uwagę możemy powiedzieć o dwustronnym kursie wymiany, np. wartość euro we frankach i na odwrót oraz o efektywnym kursie wymiany tzw. kursie wielostronny.

Z kolei w zależności od tego, czy jest on dostosowany do inflacji, możemy mówić o nominalnym kursie wymiany oraz o realnym kursie walutowym. Dalszy podział to między innymi podział zgodnie z rekordem kursu walutowego, co dotyczy notowania bezpośredniego, a więc stosunku waluty krajowej do waluty obcej (stosowany np. przez kursy walutowe banku narodowego Szwajcarii dla euro) oraz notowania pośredniego, czyli stosunku waluty obcej do waluty krajowej (stosowany na przykład przez EBC dla kursów wymiany euro na franki szwajcarskie)

Kursy walutowe mają zatem zasadę, by określać wartość danego pieniądza wyrażoną w innym pieniądzu, przy czym nie jest ona równa i jest wciąż płynna i zmienna. Oznacza to, że kopiując walutę, zapłacimy więcej, niż ją sprzedając. Warto jednak znać dobrze aktualny kursy wymiany walut (do przeliczania można wykorzystać przelicznik walut online, aktualizowany na bieżąco), by wiedzieć nie tylko kiedy wymienić daną walutę, np. na dłużej przed wyjazdem, ale także, by ewentualnie skorzystać z oferty dodatkowego zabezpieczenia swojej, posiadanej gotówki, gdy dochodzi do inflacji w walucie krajowej. W tym przypadku wiedza jest kluczem do sukcesu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%