Zamknij

Izolacje przeciwwodne - kiedy się stosuje?

16:31, 21.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:31, 21.02.2020

Nowoczesna izolacja przeciwwodna zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji budynku. W niektórych przypadkach jest ona niezbędna - dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń narażonych na wilgoć, a nawet zalanie. Oczywiście tego rodzaju zabezpieczenie wykorzystuje się nie tylko w piwnicy, ale również innych pomieszczeniach np. kuchni, łazience, pralni. Ocena stanu technicznego pozwala potwierdzić prawidłowe wykonanie izolacji.

Izolacja wewnątrz budynku

Izolacja przeciwwodna wewnątrz budynku wykonywana jest często z płynnej folii. Plusem jest fakt, że jest ona bezspoinowa, a zarazem elastyczna. Łatwo dopasować ją do wnętrza pomieszczeń. Stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią, czy też przepływającą wodą. To dobry wybór do łazienki, ale nie tylko. Priorytetem jest to, aby w sposób kompleksowy przygotować powierzchnię, na której znajdzie się folia.

Płynna folia wymaga jednak stosowania rozmaitych elementów wykończeniowych. Dotyczy to w szczególności obszarów znajdujących się wokół rur, narożników, mankietów itd. Samodzielne wykonanie nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie posiadają doświadczenia, czy też umiejętności. O wiele rozsądniej jest skorzystać z wsparcia fachowców.

W przygotowaniu ekspertyzy budowlanej pomogą Ci eksperci z Awariebudowlane.pl

Izolacja na zewnątrz budynku

Izolacja przeciwwodna na zewnątrz budynku musi spełniać rygorystyczne normy oraz standardy. Istotne jest to, aby była ona w pełni odporna na działanie wody pod ciśnieniem dodatnim oraz ujemnym. Wiele przedsiębiorstw oferuje nadzór budowlany, dzięki któremu można mieć pewność, że izolacja przeciwwodna jest zgodna z projektem. Nie bez znaczenia jest także odporność chemiczna (w tym na działanie rozpuszczalników).

Bardzo ważne jest to, aby membrana wyróżniała się optymalną przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu można uniknąć efektu kondensacji wody. W przypadku płytek ceramicznych oraz kamiennych wykonuje się zwykle izolację w postaci masy. Dobór to kwestia bardzo indywidualna, która należy do eksperta.

Izolacja na tarasy, balkony, fundamenty

Izolacja przeciwwodna na tarasy, balkony oraz fundamenty jest niezbędna wszędzie tam, gdzie odnotowuje się wysoki poziom wilgoci. W starym budownictwie często rezygnowano z tego typu zabezpieczeń w ramach oszczędności. Ekspertyzy budowlane mogą być zlecane przez osoby prywatne. Jest to dobra opcja dla tych, którzy chcą sprawdzić, czy budynek jest w pełni bezpieczny i nie grozi mu zalanie.

Może zdarzyć się tak, że istniejąca izolacja nie spełnia już swojego zadania. Zazwyczaj zweryfikowanie uchybień wymaga szczegółowych pomiarów, które można zrealizować przy zastosowaniu specjalistycznej aparatury. W takiej sytuacji zlecenie ekspertyzy budowlanej wydaje się być najprostszą opcją. Po wykryciu nieprawidłowości można przejść do ich eliminacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%