Zamknij
REKLAMA

Jak usunąć plamę z soku pomarańczowego?

23:19, 12.09.2019 | Materiał partnera

Często zdarza się, że twoja ulubiona bluzka, obrus lub dywan zostanie poplamiony sokiem pomarańczowym. Grunt to szybka reakcja i zajęcie się usunięciem plamy. Użycie samego proszku do prania czy reklamowanych odplamiaczy często nas rozczarowuje. Dlatego przedstawiamy sprawdzone sposoby na to jak usunąć plamę z soku. Sok pomarańczowy zawiera żółty pigment, ale na szczęście jest on rozpuszczalny w wodzie. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na usunięcie świeżych plam z soku jest zamoczenie ich w zimnej wodzie.

Czy to naprawdę takie straszne?

Jak usunąć plamę z soku z tkanin i ubrań:

 1. Spłucz zabarwione miejsce zimną wodą lub zamocz w zimnej wodzie na kilka minut. Uważaj, aby nie powiększyć plamy
 2. Następnie osusz chłonnym białym ręcznikiem lub gąbką
 3. Wypierz ubranie w pralce, używając standardowego środka piorącego
 4. Po wysuszeniu upewnij się, że nie ma śladu po soku

W przypadku starszych, zaschniętych plam na tkaninie należy namoczyć je przez 15 min.  w ciepłym roztworze 2 szklanek wody,1 łyżeczki płynu do naczyń oraz 1 łyżki octu, następnie wypłukać i wyprać w pralce.Innym sposobem pozbycia się plamy jest zmieszanie 1/3 szklanki soku z cytryny z 2/3 szklanki wody. Należy delikatnie wetrzeć roztwór w miejsce zabrudzenia. A następnie  po zniknięciu plamy wyprać w pralce. Sok z cytryny jest delikatny dla tkanin, więc nie ryzykujemy uszkodzenia tkaniny.Alternatywnym sposobem usuwania plamy sokiem z cytryny jest bezpośrednie wyciśnięcie soku z cytryny na plamę i posypanie niewielką ilością soli. Oba składniki należy delikatnie wcierać w plamę, a następnie spłukać wodą. Czynność powtarzać, aż do całkowitego usunięcia plamy. Wysuszyć i po wysuszeniu wyprać. Sól wywabia świeże plamy z soku pomarańczowego, ponieważ ma właściwości wchłaniające zawarte w nim barwniki.Kolejną sprawdzoną metodą pozbycia się plamy po soku pomarańczowym z tkanin białych i kolorowych jest użycie wody utlenionej.

 1. Spłucz plamę ciepłą wodą
 2. Polej sporą ilością wody utlenionej i pozostaw na pół godziny
 3. Wilgotną ściereczką lub miękką szczoteczką przetrzyj zabrudzone miejsce
 4. Spłucz ciepłą wodą
 5. Jeżeli plama jest nadal widoczna, powtórz czynności

Metodę można bezpiecznie stosować w przypadku białych tkanin, które po usunięciu plamy można dodatkowo wyprać z dodatkiem wybielacza. W przypadku tkanin kolorowych należy upewnić się czy nie odbarwimy tkaniny, wykonując test na niewidocznym brzegu materiału.

Usuwanie plam z tapicerki i dywanu

 1. Zmieszaj 1 łyżkę stołową płynu do naczyń z 2 szklankami zimnej wody i namocz zabrudzone miejsce a następnie używając gąbki i chłonnej białej szmatki osusz zabrudzone miejsce.
 2. Jeżeli plama nadal jest widoczna powtórz czynność 2-3 razy aż plama zniknie z tapicerki.

Jeżeli te działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów musisz zastosować bardziej radykalny sposób usunięcia plamy:

 1. Zmieszaj 2 szklanki ciepłej wody z 1 łyżką stołową amoniaku
 2. Nasącz plamę przygotowaną miksturą, pozostaw na 5 minut, a następnie nasącz gąbkę zimną wodą i przetrzyj plamę kilka razy.
 3. Osusz chłonnym białym ręcznikiem
 4. Czynności można powtórzyć, aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Więcej porad na domowe problemy znajdziesz na stronie: Domowe-Sposoby.pl

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone