Zamknij

Tajniki zawodu stolarza

11:16, 14.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:19, 14.08.2019

Stolarz to zawód bardzo stary, jednak wciąż niezwykle popularny. Obróbka drewna dziś jest co prawda procesem wysoce zautomatyzowanym, lecz bez fachowca obejść się nie da. Wprawne oko i wyćwiczona ręka specjalisty są potrzebne podczas procesu obróbczego. Nawet najbardziej precyzyjna maszyna jest niczym bez odpowiedniego nadzoru i operatora. Kim więc dziś jest stolarz? Jakich umiejętności potrzebuje? Czy elektronika całkowicie zastąpiła już fachowca? Odpowiadamy.

Kim jest stolarz?

Krótko mówiąc, jest to po prostu osoba zajmująca się w jakikolwiek sposób obróbką drewna. Może być to zarówno hobbysta, który podejmuje się pracy we własnym garażowym warsztacie, jak i zawodowiec pracujący w zakładzie masowej obróbki. Może być to zarówno rzemieślnik wykonujący własnoręcznie drewniane ozdoby, jak i specjalista zajmujący się pracą z maszynami numerycznymi. Jak widać, definicja zawodu stolarza zyskała całkowicie nowe znaczenia, a idąca cały czas naprzód technologia sprawiła, że fachowcy muszą na bieżąco się dostosowywać, jeżeli nie chcą pozostać w tyle.

Jak stolarzem zostać? Możemy wybrać albo drogę samouka, albo podążyć za odpowiednią ścieżką edukacji. Wybierając drogę samotnej nauki, musimy być przygotowani na to, że nie uzyskamy oficjalnego zawodu, który pozwoli nam zostać zatrudnionym w branży. Będziemy mogli pracować z drewnem jedynie w ramach naszego hobby, a nie jako specjalista. By zdobyć zawód, należy ukończyć szkołę zawodową dla stolarzy, technikum technologii drewna bądź studia inżynierskie (kierunek związany z technologią drewna). W ten sposób otrzymamy odpowiednie przygotowanie praktyczne oraz teoretyczne.

Z jakiego sprzętu korzystają stolarze?

Same umiejętności to nie wszystko. Zawód stolarza jest zawodem, w którym wykorzystuje się wiele specjalistycznych przyrządów umożliwiających pracę. Zarówno jakość urządzenia jak i predyspozycje stolarza będą wpływały na efekty pracy. Profesjonaliści do obróbki drewna wykorzystują zaawansowane maszyny obróbcze taki jak np. wyrówniarki (https://jptech-maszyny.pl/wyrowniarki-grubosciowki), ale również korzystają z dobrze znanych każdemu narzędzi oraz elektronarzędzi jak młotek bądź wiertarko-wkrętarka. Całościowe wyposażenie specjalistycznego zakładu stolarskiego może być bardzo drogą inwestycją. To od wyboru modeli i technologii zależy, jak będzie wyglądała nasza praca.

Tak na przykład w garażowych pracowniach spotkamy zazwyczaj urządzenia bardziej ekonomiczne i takie, które lepiej sprawdzają się przy obróbce na mniejszą skalę. Z kolei w zakładach napotkamy o wiele częściej masywne maszyny przeznaczone do masowej obróbki, często o zautomatyzowanej pracy, jak na przykład modele CNC, które posiadają komputerowy pulpit odpowiedzialny za zaprogramowanie cyklu działania. Wybór takiego urządzenia to duży wydatek, jednak należy potraktować to jako inwestycję.

Jak wygląda praca stolarza?

Praca stolarza uzależniona jest od zakładu, w jakim jest zatrudniony. W mniejszych warsztatach może być to na przykład głównie praca rzemieślnicza polegająca na obróbce z użyciem maszyn takich jak piły stołowe do drewna (https://jptech-maszyny.pl/pily-do-drewna-stolowe-budowlane) bądź szlifierki. W takim przypadku specjalista pracuje w głównej mierze biorąc aktywny udział w całym procesie obróbczym. Z drugiej strony, w przypadku wielkopowierzchniowych zakładów, specjalista może być na przykład odpowiedzialny za nadzór procesu, którym zajmuje się zaprogramowana przez niego maszyna CNC. 

W zależności też od charakteru miejsca pracy, możemy być odpowiedzialni za wytwarzanie, za obróbkę, za przygotowanie materiału, za prace serwisowe itd. Na pracę stolarza również składa się impregnowanie drewna, malowanie go czy też oczyszczanie. Zawód ten wymaga naprawdę wiele cierpliwości oraz przygotowania zarówno praktycznego jak i teoretycznego. Tylko w ten sposób będziemy w stanie podjąć się czekających przed nami zadań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%