Zamknij

Jak czytanie książek wpływa na naszą mowę?

09:54, 12.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:55, 12.08.2019

Jeżeli jesteś jedną z (niestety) wielu osób, które nie mają nawyku regularnego czytania książek, to w poniższym artykule udowodnimy, że całkiem sporo tracisz! Regularne czytanie to niezliczona ilość korzyści. Książki uczą, bawią, rozwijają naszą wyobraźnię, ale przede wszystkim niewiarygodnie wzbogacają naszą mowę.

W dobie internetu i coraz nowszych, ciekawszych urządzeń elektronicznych, czytanie książek schodzi na drugi plan. Złotym środkiem są naszym zdaniem booki zapewniające komfortową lekturę fanom nowoczesnych rozwiązań.

https://litres.pl Reprezentuje 10 korzyści z czytania książek, które wpływają na naszą mowę

1. Wzbogacanie wiedzy

Wiedząc więcej mamy więcej do powiedzenia. Jak mawiał Kartezjusz: „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”. Nie tylko encyklopedie czy słowniki są godnym zaufania źródłem wiedzy. Literatura piękna również poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe, nieznane. Książki są niezastąpionym źródłem wiedzy na temat historii, różnych kultur i nacji. Wiedza ogólna ma bezpośredni i bardzo istotny wpływ na to, jakim rozmówcą jesteśmy.

2. Wzbogacanie słownictwa

Czytając, nie tylko wzbogacamy wiedzę, ale również zasób słownictwa. Im więcej czytamy, tym więcej nowych słów jesteśmy w stanie przyswoić i dołączyć do swojego codziennego słownika. Elokwencja jest nie tylko pożądaną cechą w niemal każdym zawodzie, ale również ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Nic nie wzbogaci naszego języka lepiej niż dobrze napisana, ciekawa książka.

3. Poprawność językowa

Książka to nie tylko skarbnica wartościowego słownictwa, ale również poprawnej gramatyki. Czytając, spotykamy się ze starannym sposobem formułowania myśli i poprawnym językiem, zgodnym z zasadami gramatyki, interpunkcji. Uczymy się, jak prawidłowo formułować zdania, konstruować wypowiedzi.

4. Poprawa koncentracji i pamięci

Zdarza się, że jakieś słowo podczas rozmowy wyleciało ci z głowy? W trakcie dialogu miewasz problem z koncentracją i uciekasz myślami w inne miejsce? Idealnym rozwiązaniem jest czytanie, które świetnie działa na poprawę koncentracji i pamięci. Jest to rodzaj ćwiczenia dla naszego mózgu. Na książkę składa się wiele wątków, miejsc, postaci, szczegółowych informacji, które musimy zapamiętać. Z każdą kolejną przeczytaną książką, nasza pamięć staje się lepsza. Ćwiczymy również koncentrację, kierując uwagę na treść książki i skupiając się na informacji, jaką otrzymujemy.

5. Nabywanie cech dobrego rozmówcy

Czytanie pobudza wrażliwość, sprawia, że stajemy się bardziej empatyczni, cierpliwi, otwarci na drugiego człowieka i to, co ma nam do powiedzenia. Oprócz tego uczy nas norm i kodeksu zachowań. Wszystko to czyni nas świetnym rozmówcą i daje możliwość prowadzenia mądrych, świadomych dialogów.

Czytanie książek to zarówno rewelacyjna rozrywka, jak i świetny sposób, aby rozwinąć pożyteczne umiejętności. Wystarczy kilka stron dziennie, aby zdecydowanie wzbogacić słownictwo, poprawić jakość naszej mowy i wzmocnić pewność siebie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%