Zamknij

Iniekcja krystaliczna - czym jest i kiedy ją zastosować?

14:35, 28.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:36, 30.11.2018

Kiedy w domu odczuwalna jest wilgoć, a na murach pojawiają się wykwity, należy sięgnąć po specjalistyczne rozwiązania, których celem jest zabezpieczenie murów i całego budynku przed zawilgoceniem. Kapilarne podciąganie wody dotyczy przede wszystkim budynków starszych, ale nie tylko. Iniekcja krystaliczna jest jednym ze sposobów zatrzymania niszczących procesów. Czym dokładnie jest i kiedy należy ją zastosować? Spróbujemy to wyjaśnić.

Wilgoć – skąd się bierze?

Iniekcja krystaliczna to działanie zmierzające ku zatrzymaniu procesu zawilgacania murów. Jednak, skąd bierze się ta wilgoć w murach? Najczęściej wilgoć pojawia się w starszych budynkach. Wieloletnie użytkowanie budynku, który – jak można się spodziewać, narażony jest na wiele niekorzystnych warunków może prowadzić do jego degradacji. Za zły stan murów odpowiadają m.in. nieodpowiednie warunki wilgotnościowe, ale również użyte podczas budowy nieodpowiednie materiały i brak odpowiednich izolacji. W budynkach, które zostały zbudowane kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu, niestety zdarza się to często.

Kapilarne podciąganie wody – ratunkiem iniekcja krystaliczna

Kapilarne podciąganie wody jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Jeżeli nie ma odpowiedniej izolacji, woda zostaje wchłaniania przez mur z podłoża. Jak zauważyć, że w naszym budynku doszło do kapilarnego podciągania wody? Po pierwsze, pojawiają się widoczne dla oka zawilgocenia na ścianach, w dolnych partiach muru. Po drugie, mogą pokazać się wysolenia na murach. Po trzecie, w niektórych przypadkach może dochodzić do odpadania tynku. Ponadto, na ścianach pojawia się grzyb i odczuwalny jest specyficzny, nieprzyjemny zapach. Jeżeli zaobserwujesz jakikolwiek z wymienionych oznak kapilarnego podciągania wody, warto od razu podjąć działania – iniekcja krystaliczna, a więc odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią, może uratować Twoje mury oraz zdrowie – zawilgocenia i pleść są bowiem bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie narażone są małe dzieci oraz osoby starsze.

Na czym polega iniekcja krystaliczna?

Iniekcja krystaliczna polega na wytworzeniu specjalnej izolacji przeciwwilgociowej w murach. Izolacja taka może być pionowa lub pozioma. Jak powinna być wykonana iniekcja krystaliczna? Przede wszystkim, iniekcja murów powinna rozpocząć się od wywiercenia w osuszonym murze otworów iniekcyjnych. Następnie, w otwory te wprowadza się najpierw wodę, a następnie mieszankę złożoną z wody, specjalnego cementu i aktywatora. Oczywiście ważne są zarówno wielkości otworów, jak i miejsca ich wykonania, a także odpowiednie ilości składników wprowadzanej mieszanki. Iniekcja krystaliczna skutecznie zatrzymuje przemieszczanie się wody w murze – kapilarne podciąganie wody zostaje zatrzymane.

Iniekcja krystaliczna i wszelkie izolacje powinny zostać wykonywane przez specjalistów. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w zabezpieczaniu i osuszaniu fundamentów oraz oferują profesjonalne działania iniekcyjne: iniekcja krystaliczna to tylko jedna ze stosowanych powszechnie metod.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%