Zamknij

Niedziela Palmowa w Mielcu–Rzochowie z nagrodami na najpiękniejsze palmy [FOTO]

Przemysław CynkierPrzemysław Cynkier 17:54, 13.04.2025 Aktualizacja: 09:05, 14.04.2025

Niedziela Palmowa w Mielcu - Rzochowie miała w tym roku wyjątkowy charakter! Po mszy świętej w kościele pw. św. Marka Ewangelisty odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie, który zgromadził mieszkańców i połączył pokolenia w pielęgnowaniu wielkanocnych tradycji. 

[FOTORELACJANOWA]12568[/FOTORELACJANOWA]

Do konkursu na „Najpiękniejszą – bo tradycyjną – palmę wielkanocną” zgłoszono aż 71 palm wielkanocnych, które zachwyciły komisję swoją starannością, kreatywnością i zgodnością z tradycyjnymi zasadami. Nagrodzonych zostało 41 palm. Wszystkie prace wykonano z naturalnych materiałów, takich jak bazie wierzbowe, bukszpan, suszone kwiaty czy ręcznie robione ozdoby z bibuły. Jury miało niełatwe zadanie, oceniając palmy w czterech kategoriach wiekowych i grupowych. Nagrodzone dzieła były dowodem na to, że tradycja tworzenia palm wciąż żyje i inspiruje kolejne pokolenia.

Organizatorzy konkursu – Spółdzielczy Dom Kultury MSM, Urząd Miejski i miejscowa parafia - serdecznie podziękowali wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie oraz pielęgnowanie zwyczajów Niedzieli Palmowej. 


Tradycje Niedzieli Palmowej

Niedziela Palmowa, zwana także w niektórych regionach Niedzielą Kwietną lub Wierzbną, obchodzona jest na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W Polsce palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, bukszpanu oraz suszonych kwiatów, które symbolizują odrodzenie życia i zwycięstwo wiosny nad zimą. Poświęcone palmy często zatykano za obrazy lub krzyże, aby chroniły domostwa przed nieszczęściami oraz zapewniały błogosławieństwo.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień – czas refleksji nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Liturgia tego dnia łączy radosną procesję z palmami z czytaniem Męki Pańskiej, podkreślając nierozerwalny związek triumfu Chrystusa i Jego Ofiary. W kolejnych dniach wierni będą uczestniczyć w nabożeństwach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej, przygotowując się do radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego.

[ZT]95566[/ZT]

[ZT]95394[/ZT]


 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%