Zamknij

Zobacz zdjęcia zabytkowego mieleckiego cmentarza nocą [FOTO]

17:42, 02.11.2023 Aktualizacja: 13:36, 03.11.2023

Cmentarz Parafialny w Mielcu to najstarsza funkcjonująca nadal nekropolia na terenie miasta. Wiele grobów zdobią zabytkowe pomniki, na tym cmentarzu spoczywa także wielu zasłużonych mielczan.

Tradycją się stało, że 1 listopada tłumy mielczan po zmroku spacerują po nekropolii, przynoszą tak że znicze na mogiły powstańcze czy wojenne. Blask zniczy i lampionów zapewnia niezwykłą atmosferę sprzyjającą zadumie i modlitwie.

[FOTORELACJA]10450[/FOTORELACJA]

Cmentarze od dawna stanowią miejsca, które nie tylko upamiętniają zmarłych, ale także odzwierciedlają historię, kulturę i dziedzictwo społeczności. Cmentarz Parafialny przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Mielcu to jeden z tych miejsc, które skrywają wiele opowieści i świadectw historii miasta.

Ten historyczny cmentarz, zlokalizowany na niewielkim piaszczystym wzniesieniu, powstał w latach 1860-1870. Jego istnienie jest wynikiem przykrych doświadczeń mielczan związanych z cmentarzem nad rzeką Wisłoką. Wtedy to, mielczanie postanowili ulokować nowe miejsce pochówku w bardziej oddalonej i bezpiecznej odległości od rzeki. To właśnie tu mielczanie znaleźli spokój wieczny, a cmentarz stał się częścią historii miasta.

Pierwsze groby pojawiły się tu już w latach 60. XIX wieku, głównie w środkowej części cmentarza. W 1889 roku dwie rodziny mieleckie, Piechocińscy i Ratusińscy, postawiły kaplicę cmentarną, która stanowi ważny element tego miejsca.

W kolejnych latach budowano grobowce i groby coraz dalej od kaplicy, w kierunku linii kolejowej i drogi tarnobrzeskiej. To miejsce jest pełne kontrastów, gdzie piękne zabytkowe pomniki z piaskowca sąsiadują z nowoczesnymi marmurowymi płytami. Najstarsze datowane groby, takie jak te Franciszka Graczyńskiego (1871), Adolfa Grzymały Remera (1873) i Jędrzeja Kolasińskiego (1874), pozostają do dziś jako świadectwo historii Mielca.

W centralnej części cmentarza znajdują się grobowce znanych rodzin mieleckich oraz kapłanów. Kaplica cmentarna to miejsce spoczynku dla wielu zasłużonych duchownych, takich jak ks. Franciszek Pawlikowski, ks. Adolf Lachman, ks. Michał Nawalny i ks. mgr Wojciech Madej. W tej samej okolicy znajdują się także grobowce innych znanych rodzin mieleckich, które wpisały się w historię miasta.

Cmentarz Parafialny to także miejsce pamięci narodowej. Na jego terenie znajdują się groby powstańców styczniowych, zbiorowe mogiły żołnierzy z I wojny światowej, poległych w czasie II wojny światowej, w tym zakładników rozstrzelanych w Złotnikach i Charzewicach, żołnierzy AK, poległych w czasie kampanii wrześniowej oraz pracowników PZL Mielec poległych podczas nalotu niemieckich samolotów w 1939 roku.

To miejsce jest pełne historii, wspomnień i opowieści. Cmentarz Parafialny w Mielcu to nie tylko miejsce spoczynku zmarłych, ale także zapis historii miasta i jego mieszkańców. Przechadzając się po tym cmentarzu, można odkryć fascynującą historię Mielca i tych, którzy przyczynili się do jego rozwoju. To miejsce, które zasługuje na szacunek i ochronę jako ważne dziedzictwo kulturowe i historyczne.

[DAWNY]1698943344256[/DAWNY]

 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%