Zamknij
REKLAMA

W Mielcu będzie kolejny Orszak Trzech Króli

08:00, 27.12.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

6 stycznia 2020 r. już po raz czwarty Mielec wyruszy w drogę za Trzema Królami, by pokłonić się Dzieciątku Jezus w Stajence. W tym samym czasie w 872 miejscowościach w Polsce i kilkunastu na świecie przejdą podobne orszaki. W tym roku hasłem przewodnim Orszaku będą słowa "Cuda, Cuda ogłaszają".

Swoje historyczne źródło Orszak Trzech Króli ma w warszawskiej szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.

To tu bowiem w 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do  wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 roku.

W roku 2011 przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 było to już 24 polskich miejscowości, w 2013 dołączyła również zagranica. Z roku na rok miejscowości przybywało, aż w 2019 roku orszaki odbyły się w 752 miejscowościach w Polsce i 22 poza jej granicami

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawieniem Jasełek w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Mimo że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

We wszystkich miejscowościach Orszak jest organizowany lokalnie, a wszelkie działania koordynuje Fundacja Orszak Trzech Króli. Stara się ona w jak największym stopniu, wspierać organizatorów, dostarczać im niezbędnej wiedzy oraz pomocy. Wytycza również główne kierunki, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz ma baczenie, aby inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych. Co do zasady, patronat nad Orszakiem Trzech Króli obejmują miejscowi przedstawiciele władz samorządowych oraz hierarcha kościelny.

Każda z miejscowości dodaje swój koloryt i tworzy własną historię. Przywracana jest tradycja wypiekania „szczodraków” – pieczywa obrzędowego przygotowywanego specjalnie dla kolędników np. w Kłodzku, w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory zaśpiewają słowackie kolędy, w Świdnicy będą wspólnie kolędować katolicy i protestanci, Zgorzelec i Goerlitz to jeden Orszak w dwóch diecezjach i państwach.

Dzień 6 stycznia dzięki pracy setek ludzi dobrej woli zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie, zyskuje niepowtarzalną oprawę. Organizatorzy wydarzenia, wolontariusze z Fundacji Orszak Trzech Króli podkreślają, że zaproszeni są wszyscy, bez względu na wyznanie i przekonania. – Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz, z Rady Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!

Podobnie jak w poprzednich latach Orszak rozpocznie Msza Święta o godz. 10:30 w Kościele Ducha Świętego. Po niej nastąpi formowanie Orszaku i wymarsz w kierunku rynku Starego Miasta, gdzie około godziny 13:00 nastąpi pokłon trzech króli. Po nim przewidziane są koncerty kolęd w wykonaniu mieleckich artystów.

Dla uczestników orszaku przewidziano królewskie emblematy – bogato zdobione korony, a także chorągiewki, nalepki i śpiewniki. Na rynku poczęstować się będzie można gorącą herbatą i ciasteczkami.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

RodzinaRodzina

20 14

No to idziemy,piękna tradycja orszaku jednoczy wszystkich przyzwoitych ludzi z lewa i prawa. 10:43, 27.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ManifestantManifestant

11 10

Za komuny byl 1 naja a teraz? Orszaki 3 kroli. 13:56, 27.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja.ja.

16 21

21 wiek, a w Mielcu średniowiecze w pełni. Komu to niby ma być potrzebne? Kaście okupantów Polski w czarnych sukienkach? Wszystko bym zrozumiał, ale w tych stronach bycie pobożnym jest wprost odwrotnie proporcjonalne do bycia przyzwoitym człowiekiem. I im więcej religii tym ludzie dla siebie stają się gorsi. I tak batman wszystkich rozgrzeszy... 15:13, 27.12.2019

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

AzAz

11 7

Święte słowa! 15:15, 27.12.2019


JaJa

2 1

Nie Batman ale większość św. Nawróciła się przed śmiercią i teraz do nich się modlimy bądźmy grzeszni nawrócimy się i i będziemy świeci czy o to chodzi ???? 19:21, 27.12.2019


do Jado Ja

7 3

Ja piszę to co widzę. Przykładów można sporo, od niepuszczenia sąsiadowi rury od kanalizacji przez działkę, iluś tam pokoleniowe waśnie rodzinne, mnóstwo śmieci w lesie niedaleko od "cudownego" sanktuarium itd. Pisząc Batman, ma na myśli konkretnych, grzesznych i to bardzo urzędników państwa Watykan, i tu mógłbym też sporo o piciu, kochankach, nieślubnych dzieciach, przekrętach finansowych, fałszywych cudach byle kasa się kręciła. To nie Bóg rozgrzesza ale właśnie ci Batmani, obojętnie jak to jest ubrane w słowa. Po jakiego czorta potrzebni są pośrednicy w spowiedzi? Bóg jeśli istnieje nie słyszy zwykłego człowieka ? Za kasę daną Batmanowi zsyła łaski??
Ta idea jest tak chora jak cała ta religia. 20:10, 27.12.2019


Ja Ja

4 3

To prawda co piszesz spowiedź powinna być powszechna nie plując w ucho śpiącemu księdzu lub pytającego o intymne sprawy o których nie powiedziałeś na spowiedzi a religia jest potrzebna bo gdybyś nie wierzył nie mówię o Bogu ale nie wierzył w nic czy byłby jakiś sens gdyż będziesz dobrym człowiekiem sumienie będziesz miał czyste a wtedy na końcu Twojej drogi gdy będzie Bóg ten prawdziwy to czy chodziłeś czy wierzyłeś w księży spowiedź i te resztę nie będzie miało znaczenia . A gdy go nie będzie . .... Dobranoc cisza sen spokój koniec Twojego siata bo to on należał do Ciebie byłeś Ty był świat nie ma Ciebie nie ma nic !!!! 20:24, 27.12.2019


ja.ja.

8 1

Ja też nie wiem co będzie po drugiej stronie. Mam swoje lata i śmierć bardziej jawi mi się jako odpoczynek niż tragedia. Jak kto wierzy w piekło, ma o wiele większe szanse na trafienie tam niż nie wierzący.
By starać się być dobrym człowiekiem wystarczy żyć w jakiejś społeczności, mieć rodzinę, kochać swoje dzieci. Robienie czegokolwiek na pokaz, jak takie orszaki, może i komuś coś dają, ale jest po prostu obłudą. Religia to biznes ze swymi prawami. Są owce, barany i ci co je strzygą.
Ja wolę być wolnym wilkiem niż baranem oddającym się z własnej woli cwanym pastuchom. 22:32, 27.12.2019


damdam

2 1

Pytasz komu to potrzebne? Potrzebne jest tym którzy uczestniczą. Proste. To że ty jeden z drugim nie potrzebujesz to trudno ale nie jesteście sami na świecie. 09:24, 30.12.2019


Średniowiecze?Średniowiecze?

1 0

Czy wiesz kolego, że w średniowieczu powstały pierwsze szpitale i uniwersytety na świecie? A utworzyli je własnienie duchowni.
A druga sprawa: wszędzie są ludzie i ci dobrzy i ci wredni. Wszędzie, także w kościele i na tym forum. Rzecz w tym, żeby się nie obrażać na wiarę kiedy czarne owce w kościele robią paskudna robotę. Odpowiedz czy wierzysz w zmartwychwstanie Jezusa? A potem działaj. A jesli ludzie wierzący chą uczestniczyć w orszaku to w imię wszechobecnej tolerancji proszę im dac spokój. 11:59, 05.01.2020


Ja Ja

14 4

Ludzie ale faktycznie to prawda w 90% to kto się modli pod figurą to ma diabła za skórą Ci "niby religijni " utopili by Cię w łyżce wody . Sam wierzę ale to co widzę u niektórych oczywiście to Boze dlaczego nie grzmisz !!!!!!!!!! 19:16, 27.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aniołanioł

3 0

Swięte słowa 13:42, 29.12.2019


asdfasdf

12 3

Znowu firmy panstwowe zasponsoruja..... juz wiecie dlaczego tak drogo w banku za prad gaz paliwo 11:58, 28.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrólKról

0 1

Orszaków przybywa bo i króli co raz więcej. A gdy wybory będą rozpisywane jak na samorządowców w gminach to zabraknie kandydatów tych co powołują króli
A to do Brukseli , a to sześciu itd. 14:34, 31.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA