Zamknij
REKLAMA

Odliczanie do 37. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej rozpoczęte

13:43, 12.08.2019 | P.C
REKLAMA
Skomentuj
Fot. DIECEZJA TARNOWSKA

„Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa” - to hasło 37. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. - Pielgrzymka będzie wędrującą parafią - powiedział dyrektor ks. Zbigniew Szostak podczas konferencji prasowej w radiu RDN, w Tarnowie.

- Nasze hasło nawiązuje do trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej, który w tym roku poświęcony jest parafiom. Przygotowaliśmy duchowy program z myślą o ludziach, którzy żyją w świecie gdzie trudno jest tworzyć prawdziwe relacje, zawiązywać trwałe przyjaźnie. Dziś często też człowiek jest samotny. Pielgrzymka może pomóc odkryć wartości, które mają nas przeprowadzić przez życie. Jeśli będzie to możliwe do zrealizowania w grupie pielgrzymkowej, to mamy nadzieję, że będą także owoce w naszych wspólnotach, do których wrócimy - mówił ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT podczas spotkania z dziennikarzami.

Materiały pielgrzymkowe przygotował ks. Andrzej Michalik w oparciu o „Listy do Siedmiu Kościołów” z Apokalipsy św. Jana.  - Będzie też postać dnia oraz prezentacja miast. Kazania będzie głosił bp Stanisław Salaterski. Na szlaku będzie też obecny bp Mirosław Gucwa z Afryki. Podczas rekolekcji w drodze zaplanowano śluby w Zabawie i Okulicach. Organizatorzy spodziewają się, że na szlak wyruszy z Tarnowa ok. 7 tys. osób - przekazuje Serwis Informacyjny Diecezji Tarnowskiej. Tradycyjnie na pielgrzymkowy szlak wyruszy także kilkaset osób z Mielca i okolic.

- W sobotę i w niedzielę może być nas więcej, później niektórzy będą musieli wrócić do swoich obowiązków domowych i pracy. Im bliżej Jasnej Góry pątników będzie przybywać, takie mamy doświadczenia z poprzednich lat - dodaje ks. Szostak.

Ci, którzy nie pójdą mogą zostać duchowymi pątnikami. Ks. Roman Majoch odpowiedzialny za grupę duchowych pielgrzymów zachęca media, by pomogły pielgrzymować tym, którzy zostają w domach. - To chorzy, cierpiący, osoby pracujące, ci którzy dawniej chodzili, rodziny naszych pielgrzymów. Ta grupa będzie się modlić za pątników i organizatorów. Zapraszamy do tej wspólnoty, by sercem być z nami - dodaje ks. Majoch.

W pielgrzymowaniu na piechotę, a także duchownym pątnikom pomoże zmodyfikowana aplikacja aPPT. - Została ona dostosowana do potrzeb osób niedowidzących i niedosłyszących. Są nagrania, teksty, można znaleźć modlitwy, konferencje, postać dnia. To także informacje o Mszach św. na szlaku, postojach, trasie. Osobom, które będą odwiedzać pątników pomogą mapki i informacje gdzie nocują grupy - mówi mielczanin Dariusz Mucha, jeden z autorów aplikacji.

Organizatorzy PPT apelują do kierowców o bezpieczne poruszanie się kiedy na drogach spotkają pielgrzymów. Dyrekcja PPT proponuje, by zabrać ze sobą namioty i oczywiście sprawdzone obuwie.
- Jeżeli ci, którzy idą po raz pierwszy kupili nowe buty, to zacznijcie już w nich chodzić. Doświadczeni pątnicy wiedzą, że najlepiej zabrać buty, w których chodzi się od dłuższego czasu. Ważne też, żeby mieć coś do siedzenia i pelerynę, która ochroni nas przed deszczem. Będzie chleb i zaopatrzenie, żeby nie trzeba było tego wszystkiego nosić ze sobą - dodaje ks. Zbigniew Szostak.

PPT na Jasną Górę rozpocznie się w sobotę, 17 sierpnia, Mszą św. o 6.30 na Placu Katedralnym w Tarnowie. Będzie jej przewodniczyć biskup tarnowski Andrzej Jeż.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

My My

18 12

Po co oni ida na te jasna gore ? Przeciez w nich sama nienawisc i pogarda do drugiego czlowieka ! 14:13, 12.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bradbrad

7 5

To jest brunatna góra 18:06, 12.08.2019


RozbawionyRozbawiony

13 10

Księża już szykują tęczowe stroje 14:14, 12.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiemnogrodCiemnogrod

12 14

Ida ida ale po co? O to.samo niech w kosciolach sie pomodla a nie na drogach tylko ruch utrudniaja. Ot ciemnogrod polski 14:30, 12.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanuszJanusz

13 3

Niech tylko nie blokują ruchu drogowego i w miejscach postojów uprzątają prezerwatywy. 15:03, 12.08.2019


dddd

11 6

Wcześniej dotarli to narodowcy i kibole 14:53, 12.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

niconico

10 4

Kiedyś chciałem się wybrać na pielgrzymkę. Ale teraz kiedy, to miejsce zostało splugawione przez neofaszystów - nie zamierzam. 15:01, 12.08.2019


mmmm

11 9

Czy to nie jest impreza o podwyższonym ryzyku kto na to daje pozwolenie i bierze odpowiedzialność . Idące baranki poboczem odgrodzone sznurkiem to łatwy cel . Sznurek przed tirem nie obroni . 14:58, 12.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichcioMichcio

9 7

Tyle nienawiści w komentarzach...
Poprostu smutne co ludzie to wypisujący mają w głowach 😭 23:04, 12.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone