Zamknij
REKLAMA

Mielec najmniej pobożny w Diecezji Tarnowskiej?

02:22, 25.01.2018 |
Skomentuj
REKLAMA

W diecezji tarnowskiej 71,8 procent wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś 27,7 procent przyjmuje Komunię świętą - takie są najnowsze dane.

- Po raz pierwszy nieznacznie zmieniono metodę badań odliczając od liczby osób zobowiązanych do udziału we Mszy św. parafian przebywających na emigracji zarobkowej. Z tego względu tegoroczne statystyki są nieco wyższe, niż poprzednie – informuje w swoim komunikacie Diecezja Tarnowska.

Nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – 92,9 procent. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Dużo ludzi chodzi też do kościoła w dekanacie Grybów – 86,1 proc. oraz w dekanacie Limanowa – 85,7 procent.

- Choć są to wysokie wskaźniki wyróżniające diecezję tarnowską na tle innych diecezji w Polsce, to jednak nie mogą nas uśpić. Ilość  powinna ciągle przechodzić w jakość. W przeciwnym razie ilość wiernych w naszych kościołach będzie coraz niższa. Nie możemy też zapominać o 30 procentach wiernych, którzy nie pojawiają się na niedzielnej Mszy świętej. Musimy zastanowić się dlaczego ich nie ma i co zrobić, żeby pomóc im wrócić do wspólnoty Kościoła – uważa ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.

Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – 40, 8 proc., a także w dekanacie Stary Sącz - 34, 9 proc. i w dekanatach Czchów oraz Limanowa - 33,5 proc.

- Te wysokie wskaźniki są zasługą przede wszystkim rodzin – silnych Bogiem, ale także ogromnej gorliwości kapłanów, którzy prowadzą duszpasterstwo, katechizują i ofiarnie pełnią posługę w konfesjonale – dodaje ks. Dąbrówka. 

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec-Południe – 53,2 procent. Tam także zanotowano najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię świętą, który wyniósł 17,6 procent.

W tarnowskich dekanatach frekwencja na Mszach św. wynosi ok. 63 procent, a w sądeckich sięga ok. 68 procent.

- Podsumowując, cieszy nas fakt, że podczas liczenia w Kościołach było o 3,5 tys. osób więcej niż w poprzednim roku. Łącznie było to nieco ponad 605 tysięcy wiernych. Jeśli przyjmiemy metodę z poprzedniego liczenia wiernych, daje nam to wzrost o 0,4 procent. Na podobnym poziomie kształtuje się także wzrost liczby osób przyjmujących Komunię świętą – ocenia dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Najnowsze dane dotyczące wskaźników praktyk religijnych opublikował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 15 października ubiegłego roku. Nową metodę badań wskazał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie.

hm

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

jaga@[email protected]

0 0

ale hojny. Wypasione kościoły, plebanie, a i świętych pomników nie brakuje. Może frekwencja mała, bo innowiercy tu żyją. Mają jednak interes karmić dostojników kościelnych. Ludzie prości żyją skromnie, Boga w sobie mają. @ 03:46, 29.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eneduerikefakeeneduerikefake

0 0

I bardzo dobrze może w końcu ciemny lud przejrzy na oczy i zrozumie jak czarna mafia mydli ludziom oczy i ich okłamuje od setek lat wciskając jakieś brednie w które uwierzyć może tylko idiota lub osoba niewykształcona, 09:00, 29.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eneduerikefakeeneduerikefake

0 0

I bardzo dobrze może w końcu ciemny lud przejrzy na oczy i zrozumie jak czarna mafia mydli ludziom oczy i ich okłamuje od setek lat wciskając jakieś brednie w które uwierzyć może tylko idiota lub osoba niewykształcona, 09:09, 29.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

karma11karma11

0 0

Dzięki, że nam się przedstawiłeś(łaś), że jesteś idiotą i osobą niewykształconą, ale doprawdy nie musisz się tak reklamować - po wpisie widać, kto zacz. 09:09, 29.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA