[FOTORELACJA]10555[/FOTORELACJA]
Grand Prix 2023 - nagroda specjalna za całokształt działalności społecznej lub szczególne zaangażowanie w dziedzinie wolontariatu:
Organizacja Charytatywna Powiatu Mieleckiego 2023:
Wolontariusz Powiatu Mieleckiego 2023:
To już druga Mielecka Gala Wolontariatu organizowana wspólnie przez posła Fryderyka Kapinosa i Fundację Prometeo. Wydarzenie było okazją do podziękowania wszystkim, którzy angażują się w różnorodne akcje charytatywne w Mielcu i powiecie mieleckim.
Jak podkreślają organizatorzy, „Mielecka Gala Wolontariatu jest podziękowaniem wolontariuszom pracującym w różnych środowiskach za ich bezinteresowną działalność charytatywną na rzecz powiatu mieleckiego”.
Wydarzenie to pokazało różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, a także stowarzyszenia i organizacje użytku publicznego, które odważyły się zmierzyć się z wyzwaniem popisu swojej działalności wolontariackiej na przestrzeni ostatnich lat. W święcie wolontariatu wzięli udział również nauczyciele, samorządowcy, radni, przedstawiciele różnych placówek oraz instytucji. Była to także okazja do wymiany doświadczeń między wolontariuszami.
- Gala Wolontariatu to wielkie święto miłości. Za tę miłość człowieka do drugiego człowieka chcielibyśmy państwu serdecznie podziękować. Za to, że bezinteresownie i dobrowolnie angażujecie się poświęcając swój czas, zdrowie, siły, pieniądze na rzecz drugiego człowieka. Za to bardzo serdecznie wszystkim i każdemu z osobna dziękuję - mówił organizator wydarzenia - poseł Fryderyk Kapinos.
Na tegoroczną, drugą już galę wolontariatu wpłynęły 174 zgłoszenia, z czego 94 dotyczące organizacji pozarządowych i 80 indywidualnych. Wśród nich były stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, placówki szkolne czy organizacje patriotyczne. Dla porównania, przed rokiem były to w sumie 102 zgłoszenia.
- Widzimy więc, jak duże jest zapotrzebowanie na taką wspaniałą uroczystość, na takie wspaniałe święto. Jesteście tutaj razem z nami i możemy to święto miłości obchodzić, bardzo wam za to dziękuję, za każdy gest, pracę, zaangażowanie w wielu dziedzinach. Pracujemy na rzecz drugiego człowieka pomagając podczas pandemii koronawirusa, wojny na Ukrainie, w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony zdrowia, edukacji - dodawał Kapinos.
- Zastanawiałam się, jak podsumować czas naszej działalności i przyszło mi na myśl jedno słowo, które najbardziej oddaje ten czas. Mam na myśli słowo „wdzięczność”, bo ma ono w naszej fundacji wiele znaczeń - przyznała z kolei Katarzyna Cygan, prezes Fundacji Prometeo, współorganizator wydarzenia.
- Kiedy mówię „wdzięczność” i myślę o naszej fundacji, to przede wszystkim mam na myśli te osoby, które przyczyniły się do tego, że ta organizacja powstała. Osoby, które starały się dopilnować wszystkich formalności, które wstawiały się za nami, ale również te, które wpadły na ten pomysł i są fundatorami. Ja i wszyscy, którzy tę organizację tworzą, jesteśmy wdzięczni, że poprzez swoją pracę i działania możemy dzielić się tym dobrem i pomagać wielu osobom, jednostkom, organizacjom z Mielca i powiatu mieleckiego. Wdzięczność otrzymujemy również od osób, z którymi tworzymy wszelkie projekty, wydarzenia, dzięki którym udaje nam się okazać wsparcie. W ciągu tego roku naszej działalności udało się zorganizować kilkanaście wydarzeń, udało się wesprzeć tysiące osób. Jesteśmy z tego dumni - mówiła Katarzyna Cygan.
W wydarzeniu wziął udział również wicemarszałek Stanisław Kruczek, który reprezentował marszałka Władysława Ortyla.
- Druga Mielecka Gala Wolontariatu jest w okresie świąt Bożego Narodzenia, bo każdy wolontariusz jest w swoim rodzaju „Świętym Mikołajem”. Myślę, że jak wszyscy podziękujemy „Św. Mikołajowi”, bo każdy, kto dziękuje, dwa razy prosi. Wszystkim, którzy w dniu dzisiejszym zostają odznaczeni i wyróżnieni, serdecznie gratuluję - mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Głos zabierał również prezes Caritas Polska - ksiądz Marcin Iżycki, przypominając słowa papieża Benedykta XVI, że „Bóg jest miłością”. - Są trzy rzeczy konieczne, bez których nie można mówić o kościele. Pierwsze to głoszenie słowa, drugie udzielanie sakramentów, a trzecie to miłość. Pytają się mnie czasem, dlaczego Caritas Polska pomaga w Jemenie, skoro tam są sami Muzułmanie. Dlatego, że jesteśmy posłani do wszystkich ludzi, mamy pomagać wszystkim potrzebującym bez względu na wiarę. Wiele rzeczy dokonuje się dzięki miłości. Warto dzielić się miłością, bo dzieląc się nią, mamy jej jeszcze więcej. Warto być znakiem dla innych w tym pokręconym świecie, który odchodzi od wartości i warto pomagać - mówił duchowny.
[ZT]79450[/ZT]