Zamknij
REKLAMA

Czego uczy żeglarstwo? Dlaczego warto?

16:01, 05.07.2021 | Materiał partnera

Istnieje wiele definicji żeglarstwa. Być może wiążesz tę dyscyplinę sportu przede wszystkim z rywalizacją, ale dla wielu jest to pasja i styl życia.

Żeglarstwo może zaspokajać różne potrzeby – emocjonalne, poznawcze, estetyczne, ale również kształtować ducha rywalizacji. Jest to forma aktywności przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czego jeszcze uczy żeglarstwo i dlaczego warto je uprawiać?

Popularność żeglarstwa w Polsce

Niektórym żeglarstwo może kojarzyć się z aktywności przeznaczoną jedynie dla wybranych, dobrze zarabiających osób. Tymczasem z raportu „Polski rynek żeglarski”, przygotowanego przez Polski Związek Żeglarski, wynika, że szacunkowo liczba osób, które są związane z tą dyscypliną w sposób sportowy, profesjonalny, zawodowy lub takich, które brały kiedykolwiek udział w zawodach żeglarskich wynosi ok. 540 tys.

Około 3,4 mln Polaków deklaruje, że kiedykolwiek pływali jako aktywny członek załogi. Natomiast około 5 mln osób twierdzi, że raz na kilka lat uczestniczą w rejsach jako bierna załoga. Oznacza to, że nawet 70 proc. Polaków miało w swoim życiu jakąkolwiek styczność z żeglarstwem. Konkretnie:

 • 540 tys. – uczestnicy regat, zawodów i konkursów,
 • 1,3 mln – osoby samodzielnie sterujące łodzią,
 • 3,4 mln – aktywna załoga,
 • 5,1 mln – bierna załoga,
 • 8,1 mln – osoby, które kiedykolwiek zetknęły się z żeglarstwem na jachcie.

Nie jest to zatem sport czy też forma rekreacji dla wybranych – jak widzisz, jakikolwiek związek z tą aktywnością miało mnóstwo Polaków. Nie jest to oczywiście przypadek – za uprawianiem żeglarstwa przemawia wiele argumentów, a mogą się tego podjąć nawet kilkuletnie dzieci.

Czego uczy żeglarstwo?

Dzieci mogą rozpocząć naukę żeglarstwa już w wieku 5 lat. Zapewniając pociesze możliwość uczestniczenia w zajęciach z obsługi i kierowania statkiem wodnym, dajesz jej sposobność do rozwoju wielu umiejętności, takich jak analizowanie, planowanie działań, współpraca z innymi i nie tylko. Oto korzyści, jakie dziecko może odnieść dzięki tej aktywności:

 • Wiedza z zakresu żeglarstwa – nie będą to nudne wykłady – dzieciom w atrakcyjny dla nich sposób przekazywana jest wiedza o tym, jak działa ster, dlaczego łódź kołysze się i nie tylko.
 • Samodzielność – z pewnością każdy rodzic oczekuje, że jego pociecha będzie się z czasem stawać coraz bardziej zaradna i samodzielna. Żeglarstwo jest znakomitym sposobem na nauczenie się tego. Na pokładzie każdy ma swoje obowiązki – dziecko będzie wiedzieć, jakie zadania zostały mu powierzone i dlaczego tak ważne jest ich wykonanie.
 • Odpowiedzialność – za siebie, innych członków załogi i sprzęt. Współpraca na pokładzie ma ogromne znaczenie. Dziecko uczy się tego, że w pracy grupowej każdy musi sumiennie wykonywać swoje obowiązki, aby osiągnąć oczekiwany efekt.
 • Kreatywność – dziecko będzie miało okazję wykazać się inicjatywą i sprytem choćby w czasie przygotowywania posiłków, które należy przyrządzić z dostępnych produktów.
 • Radzenie sobie bez sprzętów elektronicznych – dzieci są już przyzwyczajone do częstego korzystania ze smartfona, tabletu, komputera i innych urządzeń elektronicznych. W czasie nauki żeglarstwa przekonają się, że bez tych sprzętów również można przyjemnie spędzać czas.
 • Socjalizacja – kontakt z rówieśnikami jest tym, czego potrzebują dzieci, szczególnie po okresie nauki zdalnej. Podczas ćwiczenia sztuki żeglarskiej mogą nawiązać wiele nowych znajomości.
 • Kontakt z naturą – nauka pływania łodzią wiąże się z dużą ilością czasu spędzonego na łonie natury. Zadbaj o to, aby Twoja pociecha miała jak największy kontakt z przyrodą.
 • Rozwiązywanie problemów – żeglarstwo otwiera na nowe doświadczenia, oswaja z różnymi zadaniami i wdraża do radzenia sobie z różnymi trudnościami.

Dlaczego żeglarstwo jest atrakcyjne dla dorosłych?

Taka forma aktywności jest dobrym wyborem nie tylko dla najmłodszych, ale również dla pełnoletnich. Co dzięki niej zyskasz? Otóż żeglarstwo świetnie wpływa na koncentrację, uczy rywalizacji i hartuje ducha. Bliskość natury pozwala zapomnieć o miejskim zgiełku i chaosie. Żeglarstwo uczy pokory względy przyrody i samego siebie. Uprawiając ten sport, zyskasz nowe znajomości i ciekawie spędzisz wolny czas.

Wiesz już, że żeglarstwo jest właśnie takim rodzajem aktywności, które Cię interesuje? Jako Sztorm Grupa organizujemy obozy, kursy i rejsy żeglarskie na Śląsku, Mazurach i w Warszawie. Z naszą pomocą nabędziesz umiejętności niezbędne do żeglowania. Prowadzimy profesjonalne kursy dla żeglarzy o różnym poziomie zaawansowania. Poznasz żeglarstwo z każdej strony, a z zajęć wrócisz z nowymi zdolnościami i znajomościami. Sprawdź dostępność miejsc w poszczególnych terminach.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%