Zamknij

To tania alternatywa dla ekspresu do kawy, którą kupisz w Mielcu

13:51, 17.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:44, 19.02.2020

Jest w każdym włoskim domu, ba - Włosi opatentowali to urządzenie w 1933 roku, Nie stronią od niego Hiszpanie czy Portugalczycy, przekonują się do niej Amerykanie. Niektórzy, a jest ich dość spora grupa, twierdzą, że najlepsze espresso to tylko dzięki temu urządzeniu. Jest tanie i banalnie łatwe w obsłudze, domyślacie się już o czym dzisiaj będzie mowa? I co z tym urządzeniem ma wspólnego Alfonso Bialetti?

Kawiarka, kafetierka tak prosta w obsłudze, i tak przystępna cenowo, że warto się jej przyjrzeć nieco dokładniej.

Po tym, jak właśnie w 1933 roku wynalazł je i opatentował Bialetti, bardzo szybko wkroczyła na  włoskie domy ze względu na fakt, iż parzenie kawy, z którego Włosi uczynili poranny rytuał jest bardzo proste, szybkie a powstałe w nim włoskie espresso jest niebiańsko dobre.

Urządzenie składa się z trzech części:
-  dolna część  - pojemnik na wodę
-  środkowa część  - sitko o którego nasypuje się kawę
-  górna część  -  tu gromadzi się gotowy napar.
-  jest jeszcze uszczelka, która należy wymieniać, bo zużyta nie pozwoli na przygotowanie kawy.

Jak robimy kawę w kawiarce - też prosta sprawa:)
-  nalewamy mocno podgrzaną wodę do dolnej części - nigdy pełno, tylko do wysokości zaworu bezpieczeństwa,
-  wsypujemy odpowiednio zmieloną kawę do sitka, czyli środkowej części lekko ją uciskając a nadmiar kawy usuwamy z metalowego rantu,
-  łączymy wszystkie trzy elementy dokładnie skręcając i pamiętając o uszczelce odpowiedniej wielkości,
-  stawiamy  kafeterkę na kuchence - gazowej, elektrycznej, indukcyjnej na niewielkim „ogniu” z otwartą pokrywka  i czekamy.  

Gotująca się woda zamienia się w parę wodną, która z kolei przedostaje się z tej  części poprzez sitko z kawą do górnej, z tym że w górnej jest już gotowy kawowy napar.  

Gotową kawę, jak tylko pojawi się kremowa piana, przelewamy do swojej ulubionej filiżaneczki a urządzenie rozkręcamy i dokładnie usuwamy resztki kawy. Nie trzeba go jakoś specjalnie myć, a już na pewno nie należy myć w zmywarce. Myjąc urządzenie nie zapominamy o uszczelce.

Do przygotowania kawy stosujemy wodę filtrowaną, nie tylko by uzyskać pyszny napar, ale żeby ograniczyć odkładanie się kamienia, a jeśli już się pojawi odkamieniamy - najlepiej naturalnymi środkami jak kwasek cytrynowy lub ocet.

Jeśli odpowiednio będziemy dbali o nie posłuży nam długie lata.

Czym charakteryzuje się kawa przygotowana w kafeterce - przez dość długi proces parzenia i niewielką ilość barów kawa jest bardzo mocna, esensjonalna i gęsta.

Jaką kawiarkę najlepiej wybrać? To kwestia gustu czy potrzeb. Są kawiarki aluminiowe - o kanciastych kształtach i można w nich przygotować nawet do 18 kaw. Są też stalowe - bardziej okrągłe i mniejsze, jeśli chodzi o pojemność - przygotujemy w nich do 10 espresso. Coraz częściej można spotkać kawiarki z porcelanową dolną częścią - no w każdym razie do wyboru - do koloru.

O jednym natomiast należy pamiętać  - nie oszczędzajmy i nie kupujmy tanich kafeterek. Zły / tani stop metalu wykorzystany do produkcji  - kawa z metalicznym posmakiem.

Pamiętajmy sekret zarówno urządzenia, jak i uzyskanej Kawy tkwi w PROSTOCIE. Wcale nie trzeba wydawać fortuny na drogie ekspresy, aby napić się dobrej kawy.

Grzegorz Sieroń
Pan Kawa Mielec

Zobacz więcej na:
https://www.facebook.com/kawaczyherbatasklep/
https://www.youtube.com/channel/UCzy4_Im9u48Njl6srg2FUBw

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%