Zamknij
REKLAMA

Koronawirus - jak nie zachorować?

10:08, 06.02.2020 | P.C

Koronawirus 2019-nCoV jest nowym, wcześniej niezidentyfikowanym wirusem oddechowym, na którego w tej chwili nie ma szczepionki ani skutecznego leku. Po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w prowincji Hubei w Chinach.

Objawy choroby przypominają zwykłą grypę: gorączka, kaszel, ból w klatce piersiowej, duszność. Niestety ze względu na długi czas inkubacji, który trwa nawet do 14 dni, chory może nieświadomie zarażać innych ludzi. Koronawirus może spowodować ciężkie do wyleczenia zapalenie płuc, niewydolność oddechową, a nawet śmierć.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Jeżeli cząsteczki wirusa będą miały kontakt z naszym nosem, ustami, czy oczami, możemy się rozchorować. Aby do tego nie doszło należy zachowywać podstawowe zasady higieny. Zaleca się:
•    częste mycie rąk wodą z mydłem intensywnie przez 30 sekund, a także stosowanie specjalnych środków higienicznych, których duży wybór znajdziemy w mieleckich aptekach,
•    ograniczenie bliskiego kontaktu z chorymi osobami i zaopatrzenie się w specjalne medyczne maseczki ochronne, np. ApteoCare Maska Medyczna,
•    kichanie i kaszlenie wyłącznie w chusteczkę lub zgięcie łokcia (chusteczkę od razu wyrzucamy do kosza).

Więcej informacji o tym, jak się nie zarazić koronawirusem można znaleźć w moim artykule na portalu GdziePoLek.pl.

Jeżeli niedawno odwiedziliśmy Chiny i zaczęliśmy się źle czuć, należy od razu zgłosić się do lekarza. Nie wolno panikować i we wszystkim należy zachowywać zdrowy rozsądek.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości w kwestii naszego zdrowia, profilaktyki, czy stosowanych leków, warto zaczerpnąć porady specjalisty. Bez wychodzenia z domu kontakt z farmaceutą umożliwia forum Zapytaj farmaceutę.
 

Marta Janocha
mgr farmacji
redaktor GdziePoLek.pl

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone