Zamknij

Sprzedaż samochodu a OC – o czym warto wiedzieć?

16:34, 09.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:49, 12.08.2022

Zdecydowałeś się na sprzedaż samochodu i nie wiesz, co dalej się stanie z polisą OC? Być może planujesz zakup pojazdu używanego? Warto zatem wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda kwestia związana z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy sprzedaży i zakupie samochodu z OC.

Sprzedaż samochodu – co dalej się dzieje z polisą OC?

Wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu osobowego, a umowy trwają zazwyczaj 12 miesięcy. Dlatego część kierowców przy sprzedaży pojazdu może czuć się poszkodowana, ze względu na zapłacone ubezpieczenie. Co należy zrobić z polisą komunikacyjną po zbyciu samochodu?

• Przekaż polisę kupującemu

Sprzedając pojazd jesteś zobowiązany do przekazania dokumentów związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

• Zgłoś zmianę właściciela samochodu do ubezpieczyciela

To po stronie sprzedającego należy poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie właściciela samochodu. Możesz to łatwo wykonać za pomocą formularzy dostępnych na stronach internetowych TU. Obecnie nie trzeba przesyłać zgłoszenia o zmianie właściciela pocztą, gdyż wystarczy dostarczenie skanu pisma za pomocą e-maila.

Jeśli zatem planujesz sprzedaż samochodu i nie chcesz stracić na zapłaconych składkach, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie polisa płatna w ratach. W ten sposób możesz zminimalizować straty związane z ubezpieczeniem OC. Po sprzedaży pojazdu obowiązek pokrywania rat przechodzi na nabywcę.

Kupiłeś samochód używany – co możesz zrobić z ubezpieczeniem komunikacyjnym?

Nabywanie samochodu na rynku wtórnym jest wciąż najpopularniejszym sposobem na kupno auta. Warto jednak oprócz sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, zweryfikować ważność polisy OC. Możesz to łatwo wykonać za pomocą oficjalnej strony UFG. Potrzebujesz do tego numeru tablicy rejestracyjnej oraz VIN samochodu. Sprawdzenie, czy pojazd ma ubezpieczenie, jest niezwykle ważne, gdyż w przypadku nabycia auta bez OC, grozi Ci kara finansowa.

Po zakupie samochodu możesz skorzystać z następujących rozwiązań w kwestii ubezpieczenia:

• wypowiedzenie umowy

Sprzedaż samochodu a OC to różne kwestie dla zbywcy i kupującego. Ten pierwszy nie może przerwać polisy, jednak nabywca ma prawo z niej zrezygnować i to w dowolnym okresie trwania umowy. Należy jednak pamiętać, aby wypowiedzenie miało formę pisemną. Warto wiedzieć, że w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia, zwrot nadpłaconej składki wraca do płatnika. Więc jeśli to sprzedający zapłacił za polisę, do niego zostanie przelana niewykorzystana kwota.

• kontynuowanie ubezpieczenia

Jeśli nie masz zastrzeżeń do warunków polisy komunikacyjnej, możesz kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie. Pamiętaj jednak o tym, że nie przedłuża się ono automatycznie. Zatem przed końcem trwania umowy, znajdź ofertę na polisę OC, aby uniknąć przerw.

W zależności od tego, jakie ubezpieczenie ma zakupiony samochód, warto sprawdzić, czy inne towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują lepszych warunków na polisę OC.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%