Zamknij
REKLAMA

Jak dbać o dywany w domu?

16:26, 27.04.2022 | Materiał partnera

Dywany sprawiają, że wnętrza wydają się nam cieplejsze, bardziej klimatyczne i domowe. Niezależnie czy mowa tu o dywanach z krótkim czy długim runem, jasnych czy ciemnych. Dywan zawsze tworzy przyjemniejsze wnętrze, ale trzeba o niego odpowiednio dbać.

Czyszczenie dywanów – przede wszystkim profilaktyka

Dywany przede wszystkim warto regularnie odkurzać, aby na bieżąco usuwać proste zabrudzenia z piasku, błota czy kurzu. W innym przypadku brud zacznie wnikać we włókna tkaniny i później dużo trudniej będzie wyprać dywan. Czyszczenie dywanów, poza odkurzaniem, powinno składać się z systematycznego prania. Możemy to wykonywać sami albo za pomocą firmy świadczącej profesjonalne usługi.

Domowe sposoby na czyszczenie dywanów

• Soda oczyszczona na odświeżenie – bardzo prostym i tanim sposobem na odświeżenie dywanu jest użycie mieszanki sody oraz kilku kropel olejku eterycznego. Dzięki temu zyskujemy pachnący proszek, który należy rozsypać na dywanie i odkurzyć po około 30 minutach. Efekt murowany!

• Skrobia ziemniaczana i mydło – mieszając kilka łyżek mydlin ze skrobią ziemniaczaną uzyskamy bardzo podobny efekt jak wyżej, również w naturalny sposób.

• Plamy po winie, kawie czy herbacie najlepiej usunąć gorącą wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Warto jednak dodać, że tego rodzaju zabrudzenia powinny być przynajmniej „zapierane na świeżo” zaraz po nieprzyjemnym incydencie.

Czyszczenie dywanów detergentami

Na rynku mamy bardzo duży wybór, jeśli chodzi o produkty, usuwające zabrudzenia z naszych dywanów. Od tych bardziej delikatnych, po te z naprawdę mocnym, chemicznym i szkodliwym dla zdrowia składem. Przed zakupem konkretnego produktu, warto zerknąć na składniki powierzchniowo czynne. Im większa ich ilość – tym bardziej toksyczny będzie to produkt. Na szczęście pojawia się coraz więcej artykułów z dobrym, naturalnym składem, których efektywność wcale nie jest gorsza od ich chemicznych poprzedników.

Sprzęt czyszczący

Nie bez znaczenia pozostaje również sprzęt czyszczący, który możemy kupić na rynku. Jest spora oferta odkurzaczy piorących, których można używać na co dzień – w wersji pionowej lub klasycznej. Używając takich maszyn dbamy o dobrobyt naszego dywanu, skutecznie przedłużając jego życie.

Możemy postawić również na sprzęt profesjonalny, używany przez firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów czy tapicerek. Efekt, po użyciu takiego odkurzacza o silnej mocy, będzie z pewnością bardzo zadawalający. Niestety sprzęt profesjonalny najczęściej ma też kilka minusów. Po pierwsze jest znacznie droższy, po drugie najczęściej również dużo większy i zajmujący ogółem znaczną przestrzeń. O ile nie będzie to problemem w dużym domu, z dodatkowym miejscem do przechowywania tego rodzaju maszyn, tak w mieszkaniu już będzie kłopot ze znalezieniem miejsca dla większych gabarytów.

Ostatecznie można raz na jakiś czas postawić na usługi firmy sprzątającej, która wypierze nasze dywany za pomocą „porządnego” sprzętu. Dywany po takim czyszczeniu, najczęściej wyglądają jak nowe.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%