Zamknij

Dlaczego AGD do zabudowy jest droższe niż wolnostojące?

12:15, 11.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:26, 11.01.2022

Niezależnie od tego, czy urządzasz nową kuchnię, czy przebudowujesz starą, prędzej czy później zaczniesz zastanawiać się, jakie sprzęty AGD wybrać: wolnostojące czy do zabudowy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Na korzyść sprzętów wolnostojących przemawia przede wszystkim niższa cena. Dlaczego AGD do zabudowy jest droższe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

AGD w zabudowie – za i przeciw

Decyzję o tym, jaki sprzęt AGD wybrać do domu: wolnostojący czy do zabudowy, należy podjąć już na etapie projektowania kuchni. Kiedyś standardem było inwestowanie w sprzęt wolnostojący, który zapewniał dużą pojemność i mobilność. Jednak teraz standardy aranżacyjne znacznie się zmieniły – w modzie jest minimalizm i estetyka, co sprawiło, że znacznie większą popularność zyskały urządzenia AGD do zabudowy. Sprawdźmy zatem, jakie są ich wady i zalety.

Zalety:

• Estetyka – zabudowane sprzęty AGD mają dodatkowe fronty w kolorze mebli, dzięki czemu pozwalają stworzyć estetyczną, nowoczesną kuchnię. Jednolita zabudowa sprawia, że wszystkie elementy są do siebie dopasowane, co pozwala uniknąć chaosu aranżacyjnego. Kuchnia z lodówką w zabudowie będzie prezentować się wyjątkowo estetycznie.

• Łatwość sprzątania – sprzęty umieszczone w meblach są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż urządzenia AGD wolnostojące. Najlepszym przykładem jest zmywarka, która ma ukryty panel sterowania – z zewnątrz zakryta jest w całości frontem meblowym, który z łatwością można wyczyścić.

• Bezpieczeństwo użytkowania – sprzęty ukryte w zabudowie są bezpieczniejsze niż wolnostojące. Ma to duże znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi. Ukryte panele sterowania i drzwiczki urządzeń nie będą tak bardzo przykuwać uwagi najmłodszych.

• Swoboda w aranżacji kuchni – sprzęt AGD do zabudowy można praktyczniej rozlokować w kuchni. Będzie on zatem dobrym wyborem do małych, nieustawnych lub pełnych zakamarków kuchni.

• Więcej przestrzeni – urządzenie AGD do zabudowy pozwalają urządzić minimalistyczne wnętrze. Kuchnia nie tylko estetyczniej się prezentuje, ale również wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

Wady:

• Mniejsza pojemność niektórych sprzętów – niektóre sprzęty AGD przeznaczone do zabudowy mają mniejszą pojemność niż ich wolnostojące odpowiedniki. Mowa tu o lodówkach i zamrażarkach, które muszą być zamontowane w specjalnie przygotowanych do tego celu szafkach. Ze względu na to, że musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza, lodówka w zabudowie ma mniejszą pojemność, niż lodówka bez zabudowy.

• Problematyczna naprawa – łatwość naprawy zdecydowanie nie jest cechą sprzętów do zabudowy. Gdy dojdzie do awarii, konieczny będzie bowiem demontaż całej zabudowy.

• Brak mobilności – nie możemy przenieść sprzętów do zabudowy w inne miejsce, gdyż wiązałoby się to z całkowitą wymianą mebli kuchennych.

• Wyższa cena – należy zaznaczyć, że sprzęty do zabudowy są droższe niż ich wolnostojące odpowiedniki.

Dlaczego AGD do zabudowy jest droższe niż wolnostojące?

Z pewnością każdy kiedyś zastanawiał się, dlaczego AGD do zabudowy jest droższe od zwykłego. Jaka jest zależność? Może być to spowodowane kilkoma czynnikami.

Urządzenia AGD wolnostojące są dostępne na rynku od wielu lat. Mamy do wyboru mnóstwo sprzętów o różnych wymiarach, kolorach, kształtach i funkcjonalnościach. Są one produkowane na masową skalę, co zmniejsza koszty produkcji, a w ostateczności przekłada się na niższą cenę. Sprzęty AGD do zabudowy są produkowane w mniejszych ilościach, co może wpływać na wyższe ceny jednostkowe.

Należy również pamiętać, że urządzenia do zabudowy, choć prezentują się bardzo estetycznie, są trudniejsze w montażu i naprawie. Z tego względu producenci oferują te sprzęty w wyższych cenach niż urządzenia wolnostojące.

Kiedy się sprawdzi AGD w zabudowie?

Sprzęty AGD do zabudowy sprawdzą się w każdym wnętrzu, zarówno dużym, jak i małym. Można je łatwo rozlokować, tak, aby stworzyć elegancką i funkcjonalną kuchnię. Na rynku dostępne są całe zestawy takich sprzętów, czyli np. płyta indukcyjna, piekarnik, kuchenka mikrofalowa i lodówka. Wszystkie urządzenia są do siebie dopasowane pod względem wymiarów, kształtów i wyglądu, dzięki czemu pozwolą stworzyć jednolitą zabudowę kuchenną.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%