Zamknij

5 rzeczy, które warto wiedzieć o pracy programisty

00:00, 21.07.2021 artykuł sponsorowany

Wiążesz swoją przyszłość z programowaniem? Musisz wiedzieć, że z zawodem programisty narosło naprawdę wiele mitów, które znacząco mijają się z prawdą. Jednak przez to, że są nadal powielane, to mogą nawet sprawić, że zaczniesz wahać się, czy to na pewno kierunek dla Ciebie. Poznaj 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o zawodzie programisty, zanim podejmiesz decyzję o wybraniu tego zawodu.

Ukończenie studiów nie daje gwarancji otrzymania pracy

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że kończąc studia, prawdopodobnie nie spowodujesz, że pracodawca będzie czekał na Ciebie z czerwonym dywanem, aby przyjąć Cię do pracy. Ukończenie szkoły wyższej to spory zastrzyk wiedzy i potwierdzenie jej w postaci dyplomu, ale jednak to dopiero wstęp. Niestety problem studiów polega na tym, że często wiedza nie jest tak aktualizowana na bieżąco, jak powinna, a do tego stawia się zbyt duży nacisk na wiedzę teoretyczną. Dlatego koniecznie zdobywaj wiedzę także w innych miejscach. Dobrym przykładem jest tutaj kurs java w Softie, gdzie zawsze uzyskujesz aktualizowane materiały i wiedzę.

Znajomość języka programowania to za mało

Oprócz znajomości np. języka Java musisz też poznać przynajmniej podstawowe biblioteczki czy też frameworki. Głód wiedzy i świadomość tego, że im większa jest Twoja wiedza, tym stajesz się doskonalszym programistą, jest bardzo ważna.

Stawki zależą od umiejętności

Zazwyczaj tak to wygląda, że nawet osoba dopiero po studiach, która zajmuje stanowisko juniora, może zarabiać całkiem nieźle. Jednak tylko wtedy, gdy ma konkretne kompetencje i doświadczenie, bo np. realizowała w trakcie studiów indywidualne projekty. Im wyższe stanowisko i większa wiedza, tym stawka rośnie.

Doświadczenie jest kluczowe

Kończysz studia i nie możesz znaleźć pracy, bo wszyscy pracodawcy oczekują, że będziesz mieć w CV przynajmniej 2-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku? Myślisz, że to błędne koło? Otóż niekoniecznie. Prawda jest taka, że doświadczenie możesz zdobyć na wiele sposobów i to nie tylko na etacie. Jednym ze sposobów jest praca jako freelancer i realizowanie własnych projektów.

Bardzo ważna jest nauka testowania

Testowanie to dziś istotna umiejętność każdego programisty. Coraz więcej firm decyduje się zatrudniać w celu testowania oprogramować oddzielnych specjalistów, jednak i tak powinieneś znać, choćby testowanie jednostkowe. W ten sposób zyskasz pewność, że stworzony program działa prawidłowo. Niezbędne staje się wykonywanie zestawu testów automatycznych, aby wyeliminować ryzyko popełnienia znaczących błędów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%