Zamknij

Nowoczesny dom, czyli internet w roli głównej

14:33, 07.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:34, 07.05.2021

Dom to oczywiście nie tylko cztery ściany, a ludzie, klimat, wspólne życie. Niemniej jednak - nie oszukujmy się - to także funkcjonalność, wygoda, komfort. Nowoczesne budownictwo kładzie bardzo duży nacisk na to, by dom lub mieszkanie było nie tylko wykańczane według aktualnych trendów, ale też uwzględniało rozwiązania technologiczne, które w dużej mierze opierają się na możliwościach internetu.

Jaki powinien być nowoczesny dom roku 2021? Z jednej strony to oczywiście dziesiątki propozycji dotyczących każdego aspektu wizualnego - od aranżacji działki po zastosowanie określonej kolorystyki wewnątrz pomieszczeń. Rośnie też - co w pełni naturalne - zastosowanie wszelkich rozwiązań wpływających na wygodę korzystania z nieruchomości. Rozwiązania te mogą mieć różne oblicza: od nowatorskich systemów okuć meblowych po wdrożenia elektroniki w korpus kompletów wypoczynkowych.

Smart home - technologia jutra

Szczególnie ważna w kontekście nowoczesnego budownictwa staje się technologia smart home. Na czym polega to rozwiązanie?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że pod tym określeniem kryje się nie jedno, dwa lub trzy urządzenia, ale zdecydowanie bardziej kompleksowe postrzeganie nieruchomości. Smart home to swoista domowa automatyka - system sprzężonych ze sobą urządzeń i systemów, które bazują na możliwościach, jakie daje wymiana sygnału przez internet. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, systemy smart home nie ograniczają się tylko do rozrywki. Ich zastosowanie jest zdecydowanie szersze i obejmuje również takie sfery jak:

  • bezpieczeństwo domu
  • system ogrzewania
  • układ oświetlenia
  • diagnostyka niewłaściwego działania.

W efekcie pod ogólny system smart home można podciągnąć zaskakująco wiele aspektów: od działania telewizora używającego internetu, przez system kamer domowych, po systemowe uruchamianie ogrzewania, oświetlenia czy klimatyzacji.

Internet - fundament działania smart home

Kluczem do działania smart home jest sprawny internet. Z jednej strony wszystkie urządzenia bazujące na sieci muszą mieć dostęp do sprawnego internetu doprowadzonego do nieruchomości lub korzystającego np. z własnego LTE. Z drugiej - również sam użytkownik musi mieć bezproblemowy dostęp do zasobów sieciowych np. w smartfonie. Producenci sprzętu smart home konsekwentnie rozbudowują środowisko aplikacji tak, by z poziomu urządzenia mobilnego intuicyjnie sterować innymi urządzeniami np. podczas nieobecności w domu. Nie oznacza to, że smartfon zmienia się w prawdziwe centrum dowodzenia, na którego pulpicie jest kilkadziesiąt aplikacji odpowiedzialnych za poszczególne sfery obsługi smart home. Istnieją swoiste agregaty łączące wszystkie urządzenia w ramach jednego oprogramowania, a najkorzystniejsza opcja jest po prostu używanie urządzeń i systemów tego samego producenta - wtedy ich działanie opiera się na jednej aplikacji.

Ważne, by zarówno internet mobilny, jak i domowy był starannie zabezpieczony firewall’em oraz oprogramowaniem antywirusowym. Smart home staje się bowiem najpopularniejszą obecnie drogą włamań cybernetycznych i prób przejęcia danych przez internet.

Smart home - czy to ma sens?

Zdecydowanie tak - oczywiście w sytuacji, gdy budżet inwestycji oraz jej specyfika pozwalają na podłączenie systemów do internetu. Niemniej sytuacja, w której użytkownik, wyjeżdżając z pracy, może zdalnie uruchomić klimatyzację lub ogrzewanie daje duże poczucie komfortu. Niemniej istotne jest np. sterowanie żaluzjami czy brama do garażu lub podgląd tego, co dzieje się wewnątrz nieruchomości podczas nieobecności. Do niedawna dużą barierą były koszty systemu smart home - obecnie ceny tego typu urządzeń znacząco spadły, dzięki czemu wdrożenie całego oprogramowania jest zdecydowanie bardziej w zasięgu inwestorów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%