Zamknij
REKLAMA

Czym się kierować, wybierając zestaw lamp ogrodowych?

13:27, 26.04.2021 | Materiał partnera

Ogród czy taras to wspaniałe przydomowe przestrzenie, które idealnie nadają się do letniego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zanim zakończysz wszelkie większe prace związane z urządzaniem powierzchni działki wokół domu, pamiętaj o odpowiednim rozplanowaniu źródeł światła. Fachowiec w postaci projektanta ogrodu dopasuje nie tylko moc oświetlenia, ale także rodzaj opraw. Czym powinieneś się kierować, wybierając zestaw lamp ogrodowych?

Po pierwsze: stylistyka lamp ogrodowych

Oświetlenie ma funkcję dekoracją oraz praktyczną. Żadna nie jest bez znaczenia. Wszystkie rodzaje oświetlenia stosowane wokół domu powinny pasować do elewacji oraz być ze sobą spójne. Ta sama seria zapewni tę świetnie prezentującą się stylistykę. W przypadku domów o bardzo nowoczesnej bryle, z elementami szkła i stali, idealnie pasującym rozwiązaniem są lampy LED o smukłym kształcie, pozbawione zbędnych ozdób. Mogą przybierać kształt słupka lub kuli, w zależności od konkretnych preferencji. W niektórych elementach ogrodu, na przykład do podświetlenia fontanny, świetnie sprawdzą się również zewnętrzne reflektorki o zmiennym kierunku kąta padania światła.

Po drugie: rodzaj lamp ogrodowych

Dostępne w sklepach internetowych i sklepach ogólnobudowlanych oświetlenie ogrodowe występuje w różnych formach. Mogą być wykonane z aluminium, żeliwa czy też z tworzywa sztucznego. Każde z nich musi sobie poradzić ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi – zarówno silnym słońcem, jak i zacinającym deszczem.

Po trzecie: kształt lamp ogrodowych

Jeśli chodzi o kształt lamp ogrodowych, to w tym sezonie ogromnym powodzeniem cieszą się kształty kuliste. Okrągłe lampy ogrodowe stwarzają wyjątkowo ciepły i przytulny klimat w ogrodzie. Popularnym rozwiązaniem jest również oświetlenie w formie smukłych słupków – zarówno tych znajdujących się nisko przy ziemi, jak też dość wysokich. Świetnie nadają się one do oświetlania ogrodowych dróżek. Wśród mniej popularnych kształtów znajdują się tak fantazyjne rozwiązania jak motywy motyli czy ważek. Godne zainteresowania są również latarnie ogrodowe, idealne do oświetlania ogrodów o dużej powierzchni.

Po trzecie: sposób zapalania

Jeśli chodzi o sposób zapalania lamp, można mieć do czynienia z oświetleniem solarnym, które samo reaguje na zapadanie zmroku i włącza się w odpowiednim momencie. Popularne na tarasie i w miejscach zadaszonych są natomiast lampy włączane na dotyk. Dużą popularnością cieszą się lampy LED, które są energooszczędne i wydajne. Koszty użytkowania to również ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę, wybierając zestaw lamp ogrodowych.

Po czwarte: poziom natężenia światła

W przypadku światła funkcyjnego, takiego które toruje ścieżkę do garażu czy prowadzi domowników od furtki do drzwi wejściowych domu, ważna jest odpowiednia jasność. Natomiast w przypadku źródeł światła o bardziej nastrojowym charakterze, bez wątpienia sprawdzi się zestaw lamp o kształcie żarówek. Tak powieszony na tarasie sznur dodaje wyjątkowego, romantycznego klimatu. Podobnie również lampy ogrodowe cechujące się ciepłym, lecz dość rozproszonym i mniejszym natężeniem.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%