Zamknij
REKLAMA

Utrzymaniu higieny jamy ustnej

21:24, 22.04.2021 | Materiał partnera

Uśmiech to nasza wizytówka. Zdrowy wygląd zębów dodaje nam atrakcyjności a co za tym idzie jesteśmy bardziej pewni siebie. Mimo tego, że szkliwo jest najbardziej wytrzymałą tkanką zęba to bardzo łatwo jest o zaniedbania prowadzące do pogorszenia stanu naszych zębów. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę i nieświadomie niszczy swoje zdrowie. Brak regularnych wizyt u dentysty to główny ale nie jedyny problem. Dużo osób spożywa sporo słodkich napojów czy słodyczy nie patrząc na konsekwencje. Problemem jest też nieprawidłowa higiena bowiem nie każdy wie jak powinno się czyścić zęby. 

Dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne?

Dbanie o zdrowy wygląd naszych zębów na pewno jest ważne dla utrzymania estetyki naszego uśmiechu. Osoby, które mają zadbane zęby częściej się uśmiechają i nawiązują kontakty z innymi ludźmi. Jednak oprócz wizualnego aspektu ważne są również względy czysto zdrowotne. Utrzymanie zębów oraz dziąseł w dobrym stanie daje nam gwarancje zachowania funkcji całego uzębienia. Dzięki dobrej kondycji naszych zębów możliwe jest prawidłowe gryzienie oraz przeżuwanie pokarmów. To z kolei jest ważne dla naszego układu trawiennego, ponieważ dobrze przeżute i małe kawałki jedzenia lepiej się później trawią. Zdrowie naszej jamy ustnej ma znaczenie również dla kondycji naszego serca. Nieleczona próchnica oprócz ubytków w zębach powoduje również zapalenie tkanek około wierzchołkowych a to prowadzi do choroby niedokrwiennej serca. W tak powstałej infekcji powstają różne patogeny, które trafiają do krwioobiegu a stamtąd między innymi do serca. Oprócz tego mogą przerzucić się również na stawy, atakując kolana i łokcie. W wyniku tego powstaje autoimmunologiczne zapalenie stawów. 

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Właściwa higiena jamy ustnej to klucz do zapewnienia sobie białego i zdrowo wyglądającego uśmiechu. Najważniejszą zasadą jest to aby szczotkować zęby dwa razy dziennie używając fluorkowej pasty do zębów, która usuwa płytkę nazębną będącą główną przyczyną powstawania próchnicy. Wybór szczoteczki jest bardzo indywidualny i zależy od naszych potrzeb. Dla osób, które mają wrażliwe zęby lub dziąsła na pewno sprawdzą się szczoteczki soniczne. Jednak bardziej popularne i częściej wybierane są szczoteczki elektryczne, które są bardzo zaawansowane technologicznie. Nie można również zapominać o codziennym używaniu nici dentystycznej. Oprócz wszystkich czynności, które możemy wykonywać samodzielnie w domu należy regularnie odwiedzać stomatologa i wykonywać badania kontrolne. 

Codzienna pielęgnacja i unikanie złych nawyków to kluczowa sprawa jeśli chcemy móc cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata. 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%