Zamknij

O czym warto pamiętać, starając się o kredyt hipoteczny?

13:29, 25.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:29, 25.01.2021

Kredyt hipoteczny to w życiu wielu osób największa inwestycja w życiu. Rzadko kiedy mamy okazję kupić coś za kilkaset tysięcy złotych. Mało kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania, korzystając jedynie z oszczędności. Kredyt hipoteczny to jednak poważna decyzja, która powinna zostać poprzedzona dokładną weryfikacją. O czym warto pamiętać, starając się o kredyt hipoteczny?

Wkład własny

Wkład własny to pojęcie, które często jest nieznane osobom, które nigdy nie miały do czynienia z procesem wnioskowania o kredyt hipoteczny na zakup domu. Osoby te nie będą więc zadowolone, gdy pracownik banku lub doradca kredytowy objaśni im znaczenie tego pojęcia. Wkład własny to wartość procentowa nieruchomości, która musi być sfinansowana z naszym prywatnych pieniędzy.

W przeszłości wartość wkładu własnego nie przekraczała 10%, a w szczególnych przypadkach mogliśmy liczyć nawet na 5 lub 2%. Obecnie jednak sektor bankowy znacznie zaostrzył wymagania wobec klientów starających się o kredyt hipoteczny, a co za tym idzie, zdecydował się na zwiększenie wkładu własnego.

Najczęściej wśród ofert banków liczyć możemy na wkład własny w wysokości aż 20%. Jest to o tyle kłopotliwe, gdyż nie każdy ma takie oszczędności, a możliwość wzięcia kredytu na tę kwotę jest mocno ograniczona ze względu na duże obciążenie zdolności w momencie wnioskowania o właściwy kredyt hipoteczny.

Okres kredytowania

Ze względu na niebagatelne kwoty, na jakie opiewają kredyty hipoteczne, okres kredytowania musi być odpowiednio długi, by z jednej strony efektywnie spłacać zobowiązanie przy minimalizacji obciążenia naszego budżetu domowego. Dlatego też kredyt na 15, 20 lub 25 lat nie jest niczym dziwnym. Jeśli jednak zastanawiamy się nad wzięciem kredytu na okres dłuższy, przekraczający 30 lat, warto policzyć rentowność takiej inwestycji.

Po szczegółowych obliczeniach okazać się może, że różnica w miesięcznej racie kredytu na 25 i 35 lat nie jest wcale tak duża, a całkowita kwota kredytu znacznie się różni. Z czego wynika ta różnica? Im dłuższy okres kredytowania, tym większe odsetki od kredytu musimy zapłacić. Przed podjęciem pochopnej decyzji warto przeliczyć sobie tę kwestię.

Możliwość wcześniejszej spłaty

Decydując się na kredyt hipoteczny, nigdy nie wiemy, jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa za 10 czy 15 lat. Może w pewnym momencie naszym priorytetem stanie się jak najszybsze spłacenie kredytu. Warto mieć taką furtkę, jednak przedtem musimy zweryfikować, czy w związku z nadpłatą kredytu nie czekają nas dodatkowe koszty.

W wielu bankach spotykany jest zwyczaj, zgodnie z którym przez pierwsze lata nadpłata kredytu jest po prostu nieopłacalna, ze względu na duże opłaty, jakie się z tym wiążą. Podczas podpisywania umowy kredytowej powinniśmy szczegółowo dopytać o ten aspekt, który umożliwi nam jak najszybsze pozbycie się zobowiązania.

Więcej informacji znajdziesz na https://intuum.pl/nasz-blog/

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%