Zamknij

Klasy filtracji masek antysmogowych - przeczytaj, zanim kupisz

12:07, 30.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:07, 30.10.2020

Smog to problem, który powraca każdego roku od października do kwietnia. Coraz więcej mówi się o jego szkodliwym działaniu i wymienia jako przyczynę groźnych chorób cywilizacyjnych takich jak choroby układu krążenia czy nowotwory. Jednym z działań profilaktycznych, które mogą zminimalizować negatywny wpływ smogu na zdrowie, są maski ochronne wielokrotnego użytku. Sprawdź, co musisz wiedzieć o klasach filtracji masek antysmogowych. 

Czy maski antysmogowe naprawdę chronią?

To zależy od wielu czynników. Na rynku można znaleźć wiele modeli, które różnią się rodzajem filtra, sposobem budowy i designem, co wpływa na cenę danego produktu. Jedną z kluczowych decyzji przy wyborze maski antysmogowej jest wybór filtra. Najpopularniejszym rozwiązaniem w maskach antysmogowych przeznaczonych do codziennego użytku jest filtr HEPA, który odfiltrowuje nie tylko cząsteczki pyłów o różnej wielkości (PM1, PM2,5, PM10), ale także kurz, alergeny czy niektóre drobnoustroje chorobotwórcze. 

Rodzaje masek antysmogowych – filtracja FFP1, FFP2 i FFP3

Zanim maska antysmogowa zostanie dopuszczona do sprzedaży, musi przejść badania (najlepiej w niezależnych laboratoriach) i otrzymać stosowny certyfikat. Na przykład Maski Urbane’er zostały przebadane w Państwowym Instytucie Badawczym przy użyciu aerozolu mgły parafinowej. Takie same testy przechodzą profesjonalne maski wykorzystywane m.in. w przemyśle czy na produkcji. Maski antysmogowe produkowane w Europie, których jest najwięcej na rynku, możemy podzielić na trzy klasy:

•    Filtracja FFP1 – zapewnia niski poziom ochrony; skuteczność filtracji wynosi 80%. 
•    Filtracja FFP2 – zapewnia średni poziom ochrony; skuteczność filtracji wynosi 94%.
•    Filtracja FFP3 – zapewnia wysoki poziom ochrony; skuteczność filtracji wynosi 99%.

Największą popularnością cieszą się maski ochronne FFP2, które zapewniają wysoki poziom ochrony przy stosunkowo niskich oporach powietrza. Tego typu maski najlepiej sprawdzą się do codziennego użytku, nawet podczas aktywności fizycznej np. biegania w terenie czy jazdy na rowerze. 

Jaką maskę antysmogową wybrać?

Maski antysmogowe wielokrotnego użytku cieszą się coraz większą popularnością. Zastosowane w nich rozwiązania zmniejszają dyskomfort związany z wdychaniem powietrza zanieczyszczonego spalinami oraz dymem pochodzącym z gospodarstw domowych czy zakładów przemysłowych. Po maski antysmogowe sięgają osoby, które są szczególnie narażone na szkodliwe działanie smogu (np. chorujący na astmę lub zmagający się z innymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego), a także osoby, które nawet w sezonie jesienno-zimowym nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz. 

Decydując się na zakup maski antysmogowej wielokrotnego użytku, trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtra. Jak często? To zależy od wielu czynników m.in. od częstotliwości noszenia maski i jej mechanicznego zużycia. Niektóre produkty dostępne na rynku (np. maski Urban’er) posiadają dodatkowe warstwy ochronne, które przedłużają żywotność filtra nawet do setek godzin.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%