Zamknij

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - sprawdź, jakich formalności trzeba dokonać

15:52, 22.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:53, 22.10.2020

Zatrudnienie osób pochodzących zza wschodniej granicy nie jest procederem łatwym i szybkim, gdyż wiążę się on z wieloma szczegółowymi przepisami i regulacjami, których należy przestrzegać. Dotyczą one zarówno osobę, którą chce się zatrudnić, jak i samego pracodawcę. Mimo to, zatrudnienie obcokrajowca z Ukrainy jest bardzo opłacalne i niesie ze sobą wiele zalet.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – zalety

Ukraińscy pracownicy, choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, stanowią znaczny odsetek obcokrajowców, którzy podejmują się wszelkich form zarobku w Polsce. Pracodawcy często są zadowoleni i twierdzą, że zatrudnienie osoby z Ukrainy niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim mowa tu o dużej dostępności mężczyzn i kobiet chętnych do pracy w najróżniejszym fachu, nawet pracach ciężkich fizycznie. Kolejną zaletą są niskie koszty, jakie ponosi pracodawca, gdyż ukraiński pracownik często ma mniejsze oczekiwania finansowe, niż osoba z Polski. Do tego dochodzi także mała bariera językowa oraz niezwykła pracowitość.

Formalności związane z zatrudnieniem obywatela Ukrainy

Przebywanie na terytorium Polski dla obywatela Ukrainy wiąże się z wieloma formalnościami. Początkowo może on przebywać na terenie RP w ramach ruchu bezwizowego, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, obywatel Ukrainy będzie potrzebował wizy Schengen bądź wizy krajowej. Po zakończeniu legalnego pobytu (według wszystkich dokumentów jest to maksymalnie 90 dni), osoba z Ukrainy musi ubiegać się o pozwolenie na pobyt stały w odpowiednim Urzędzie Województwa.

Kolejne kroki należą już do pracodawcy, który zdecydował się na zatrudnienie pracownika z Ukrainy. Pierwszym zadaniem jest rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdzie należy złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla konkretnego obywatela Ukrainy. Konieczne jest wtedy określenie jego zawodu, miejsca wykonywania danej pracy, daty jej rozpoczęcia, całego okresu pracy, rodzaju umowy, jaka została zawarta oraz wynagrodzenie brutto. Osoba z Ukrainy nie może jednak wykonywać swojej pracy dłużej, niż 6 miesięcy.

Istnieje także możliwość, by zatrudnić absolwentów stacjonarnych studiów wyższych. W tym wypadku pracodawcy oraz pracownicy nie muszą starać się o zezwolenie na pracę, konieczne jest tylko czasowe lub stałe pozwolenie na pobyt.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy z pomocą agencji outsourcingowej

Bardzo często pracodawcy, mimo szczerych chęci, gubią się w formalnościach i prawnych kruczkach, dlatego zatrudnienie pracownika z Ukrainy można zlecić agencji outsourcingowej. Tego rodzaju firma wykona wszystkie czynności związane z pozyskaniem i zatrudnieniem pracownika zamiast pracodawca. Zajmie się rekrutacją osób do pracy, zaplanuje przyjazd, pomoże w procesie wizowym, postara się o uzyskanie niezbędnych dokumentów i zezwoleń, pomoże podczas rejestracji w Urzędzie Pracy, a nawet znajdzie zakwaterowanie.

Współpraca z agencją outsourcingową w kwestii zatrudnienia pracownika z Ukrainy jest także korzystne pod innymi względami. Oprócz zrzucenia z siebie spraw związanych ze skomplikowanymi formalnościami, pracodawca nie musi się także martwić o utrzymaniu ciągłości pracy na określonym stanowisku. Jeśli nowy pracownik nie sprawdzi się w swojej roli lub zrezygnuje z pracy, wówczas znalezienie za niego zastępstwa leży już po stronie agencji outsourcingowej i pracodawca nie musi martwić się o kolejną rekrutację.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%