Zamknij

Prąd dla firm - dostępne taryfy i oferty

10:36, 23.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:36, 23.09.2020

Koszty zużycia prądu są w Polsce znacząco wyższe dla firm niż dla indywidualnych klientów. Z czego wynika ta różnica i co mogą zrobić przedsiębiorcy, żeby płacić niższe rachunki za energię elektryczną? W artykule objaśniamy dostępne taryfy dla firm i omawiamy oferty. 

Praktycznie każda firma – usługowa czy przemysłowa - potrzebuje nieprzerwanej dostawy energii elektrycznej do prawidłowego działania. Firmowe rachunki za prąd należą do kosztów stałych przedsiębiorstwa i zależnie od jego wielkości, pochłaniają nawet 15% budżetu. Tylko przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą rozliczać rachunki od dostawcy energii na tej samej zasadzie, co klienci indywidualni – wedle stawek dla grupy taryfowej G. To dla nich o tyle korzystne rozwiązanie, że ceny prądu w taryfie G dla osób fizycznych podlegają urzędowym regulacjom. Ceny prądu dla małych, średnich i dużych rządzą się regułami rynku. 

Taryfy C, B i A dla firm. O co chodzi? 

Przedsiębiorstwa w Polsce, poza wcześniej wspomnianymi firmami jednoosobowymi, korzystają z jednej z taryfy w obrębie grup A, B lub C. Prąd pobierany w ramach poszczególnych grup taryfowych różni się wysokością napięcia. Kopalnie, fabryki i zakłady produkcyjne, w których działa ciężka maszyneria przemysłowa z zapotrzebowaniem na wysokie napięcia, rozliczają się z dostawcami prądu w ramach taryfy A. Taryfy B przeznaczone są dla średnich przedsiębiorstw. Korzystają z nich często firmy z branży rozrywkowej, restauracyjnej i hotelarskiej. Firmy usługowe, które do funkcjonowania potrzebują głównie urządzeń elektronicznych – komputerów, routerów i drukarek – mogą pobierać prąd w ramach taryfy C. 

Taryfy energetyczne dla przedsiębiorstw w grupach A, B i C dzielą się dalej pod względem mocy umownej oraz liczby stref rozliczeniowych. Drugi znak w nazwie taryfy określa, czy firma pobiera energię o mocy poniżej 40 kW (1) czy powyżej 40 kW (2). Trzeci znak wskazuje, czy rozlicza się w ramach 1,2,3 czy 4 stref czasowych. Przykładowo więc, taryfa C12 przeznaczona będzie dla małego przedsiębiorstwa, pobierającego energię elektryczną o niskim napięciu i mocy umownej niższej niż 40 kW, rozliczającego się w dwóch strefach (np. nocnej i dziennej). 

Sprzedawcy energii elektrycznej dla firm – kogo wybrać? 

Warto pamiętać, że sprzedawca energii elektrycznej i dystrybutor to w Polsce dwa różne podmioty. Dystrybutor to właściciel infrastruktury, poprzez którą energia jest przesyłana – chodzi o instalacje i linie energetyczne. Sprzedawca to instytucja, z którą się rozliczamy i która ustala stawki za energię.  Firmy mogą swobodnie dokonywać zmiany sprzedawcy prądu, wybierając najkorzystniejsze dla siebie oferty. 

W każdym regionie funkcjonuje przynajmniej kilka firm oferujących prąd dla firm w ramach atrakcyjnych pakietów i promocji. Energia + „Pewna Cena” Enei to wyjątkowa oferta dla firm, która obejmuje gwarancję niezmiennej stawki za prąd nawet przez trzy lata obowiązywania umowy. W obliczu prognozowanych wzrostów cen rynkowych to wyjątkowa okazja dla przedsiębiorców planujących budżet firmy z wyprzedzeniem. 
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%