Zamknij
REKLAMA

Jak mniej wydawać na paliwo? Czy dzięki przerobieniu auta na gaz, możesz oszczędzać na paliwie?

13:45, 19.03.2020 | Materiał partnera

Ceny na stacjach paliw czasami mogą wprawić w osłupienie. Nic więc dziwnego, że staramy się szukać oszczędności i mniej wydawać na paliwo. Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy to przerobienie samochodu na gaz, ponieważ gaz jest nawet o 50-60 procent tańszy od benzyny lub oleju napędowego. Czy faktycznie opłaca się przerobić samochód na gaz?

Przerobienie samochodu na gaz – zalety i wady

Zamontowanie instalacji LPG w autach ma swoje zalety i wady. Plusami takiego rozwiązania są:

 • oszczędność – niższe opłaty na stacji benzynowej
 • cichsza praca silnika
 • mniejsza emisja spalin w porównaniu do innych rodzajów paliw
 • gaz jest niemalże pozbawiony siarki, a podczas spalania nie wytwarza sadzy i osadów zanieczyszczających olej silnikowy

Wśród wad instalacji gazowej wymienia się natomiast:

 • większe zużycie gazu w porównaniu do benzyny o około 15-25 procent
 • homologacja butli gazowej to 10 lat
 • ryzyko wypalania gniazd zaworowych oraz cofania się płomienia do kolektora
 • konieczność poniesienia opłaty związanej z legalizacją butli
 • nieco droższe przeglądy rejestracyjne
 • ograniczenia dotyczące parkowania w parkingach podziemnych

Ile kosztuje przerobienie samochodu na gaz?

Koszt instalacji gazowej wynosi od około 1500 złotych do 7500 złotych. Ta rozbieżność cenowa jest związana z rodzajem zastosowanego systemu. Można zdecydować się zarówno na tańsze, jak i droższe komponenty. Warto jednak mieć świadomość, że najtańsze podzespoły mogą częściej ulegać awariom i wymagać kosztownych napraw lub wymiany na nowe.

W przypadku małych silników koszt założenia instalacji gazowej to około 2500 – 3000 złotych. System z bezpośrednim wtryskiem benzyny to wydatek rzędu około 3000 – 4500 złotych. Z reguły im większy i nowocześniejszy silnik, tym koszt założenia instalacji gazowej wyższy.

Czy przerabiając samochód na gaz, wydamy mniej na paliwo?

Najważniejsze pytanie: czy po przerobieniu samochodu na gaz, wydamy mniej na paliwo? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, warto skorzystać z pomocy kalkulatorów opłacalności instalacji LPG, które  dostępne są w Internecie. Konieczne jest podanie takich informacji jak: średnie zużycie paliwa, szacunkowa liczba kilometrów pokonywana miesięcznie lub rocznie, wysokość aktualnych cen benzyny i gazu oraz koszt założenia instalacji gazowej w naszym samochodzie.

W dłuższej perspektywie czasowej koszty zakupu paliwa mogą zostać zredukowane nawet o 30-40 procent. Najbardziej opłaca się przerobić samochód na gaz osobom, które pokonują długie dystanse i tysiące kilometrów w ciągu roku. W ich przypadku koszt założenia instalacji LPG zwróci się najszybciej.

Dokładne ceny i jeszcze więcej informacji na temat przerobienia samochodu na gaz w artykule: Przerobienie samochodu na gaz – jaki to koszt, na co trzeba uważać i czy to się opłaca?

Jak mniej wydawać na paliwo? Inne sprawdzone sposoby

Przerobienie samochodu na gaz to nie jedyny sposób na to, aby mniej wydawać na paliwo. Wpływ na zmniejszenie kosztów tankowania samochodu może mieć również:

 • ciśnienie opon – jeżeli ciśnienie w oponach jest za niskie (niedopompowane ogumienie), to auto może palić więcej
 • nieużywane akcesoria – warto zdemontować nieużywane akcesoria z pojazdu, np. uchwyty rowerowe, bagażniki dachowe, ponieważ im większa waga i opór podczas jazdy, tym samochód pali więcej
 • usterki – z niektórymi usterkami można jeździć, jednak awarie te mogą powodować wzrost spalania paliwa, np. awaria sondy lambda, przepływomierza, nieprawidłowa geometria kół
 • styl jazdy – ekonomiczna jazda to płynna jazda, częste hamowanie i przyspieszanie pojazdu zwiększa zużycie paliwa

Sposobów na oszczędzanie na paliwie jest wiele. Jednak najwięcej korzyści niesie za sobą przerobienie samochodu na gaz – zwłaszcza gdy nasze auto jest w ciągłej eksploatacji.

Jak sfinansować przerobienie samochodu na gaz?

Jeżeli brakuje nam pieniędzy możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas większą kwotę można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone