Zamknij
REKLAMA

Muzyka łagodzi obyczaje i poprawia humor - zalety bycia melomanem

18:37, 17.02.2020 | Materiał partnera

Muzyka jest z człowiekiem niemal od narodzin naszej cywilizacji. Już starożytni doceniali zabawy i uczty przy dźwiękach instrumentów. Przez wieki muzyka i jej postrzeganie ewoluowały wraz z naszym gatunkiem. Dziś jest ona dostępna jak nigdy wcześniej - prawie każdy z nas ma ją na wyciągnięcie ręki. Wszystko za sprawą nowoczesnych mediów (na czele z internetem), które upowszechniły muzykę i sprawiły, że stała się ona jeszcze częstszym gościem w naszych domach. Okazuje się, że słuchanie muzyki przekładać się może na różnorodne korzyści - oto niektóre z nich.

Co daje nam muzyka?

Muzykę znajdziemy dziś w prawie każdym zakamarków zarówno klasycznych mediów, jak i wszechobecnego internetu. Tylko w serwisach takich jak YouTube, Spotify czy Tidal codziennie pojawiają się dziesiątki nowych wydań i godziny najnowszej muzyki. Nic więc dziwnego, że z sieci tak ochoczo korzystają melomani, którzy bez problemu mogą tu znaleźć swoje ulubione brzmienia i oddać się upragnionemu relaksowi. Na brak ciekawych propozycji nie mogą narzekać też osoby aktywne fizycznie, które chętnie korzystają z energetycznych playlist i składanek przeznaczonych do ćwiczenia. Na brak zainteresowania nie mogą też narzekać utwory skierowane do osób, które interesują się coraz popularniejszymi medytacjami i jogą. Muzyka to dla wielu także nieodłączny element podróży autem, podczas których dźwięki urozmaicają nawet najbardziej nużącą trasę. Okazuje się jednak, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej możliwości, jakie daje nam symbioza muzyki i internetu. Wielu z użytkowników używa jej bowiem jako narzędzia dydaktycznego, które świetnie uczy przez zabawę.

Ucz się przez zabawę

O zbawiennej roli muzyki w nauczaniu wiemy nie od dziś. Już w przedszkolu wychowawcy uczyli nas prostych rymowanek i piosenek, które wraz z kolegami i koleżankami prezentowaliśmy na różnego rodzaju występach czy akademiach. Nauka przez zabawę jest także znakomitym sposobem na przyswajanie nieco bardziej skomplikowanych informacji i zagadnień. Świetnym przykładem może być tutaj chociażby nauka języków obcych, którą możemy zacząć dzięki internetowym bazom zagranicznych utworów i piosenek. Jak zacząć taką naukę? Wystarczy wybrać interesujący nas tekst piosenki (np. utwór w języku angielskim, którego autorem jest jeden z naszych ulubionych artystów). Następnie możemy podjąć się samodzielnego tłumaczenia tekstu, próby jego zrozumienia lub prześledzenia go z gotową transkrypcją. Dzięki temu możemy lepiej poznać znaczenie utworu, jego interpretację, nowe słówka i akcentowanie konkretnych wyrazów. Wydaje się więc to świetną opcją, która sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników języka obcego. Czy zatem muzyka może uczyć przez zabawę? Oczywiście, że tak i najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze. 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA