Zamknij
REKLAMA

Jak oduczyć psa gryzienia? Sprawdź skuteczne metody!

13:00, 19.11.2019 | materiały partnera

Nawet najbardziej uroczy szczeniak ma już 28 ząbków, których chętnie użyje do gryzienia wszystkiego, co znajdzie się na swojej drodze. Pogryzione buty? Rozszarpane ubrania? A może obgryziona skóra dłoni? Niestety często właściciele szczeniaków zmagają się z tym problemem.

Mimo ogromnej miłości do pieska opiekunowie potrafią bardzo się zdenerwować na przykład z powodu zniszczenia drogich butów… Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na oduczenie psa gryzienia. Należy przede wszystkim zająć się tym kłopotem tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Świat poznawany ząbkami

Dlaczego szczeniaki tak naprawdę gryzą? Okazuje się, że tak poznają świat, uczą się zasad i relacji. Na początku piesek poznaje granice, jak mocno może ugryźć sutek matki, aby popłynęło mleko. Jeżeli zrobi to za mocno, psia mama potrafi odejść i zatrzymać dopływ pokarmu. To szybka i cenna lekcja dla każdego szczeniaka. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zabawy z rodzeństwem. Gdy psiak ugryzie za mocno, inne szczeniaki nie będą chciały się z nim bawić.

Gryzący problem

Z czasem mamy nadzieję, że szczeniak oduczy się gryzienia. Niestety samodzielnie z tego nie wyrośnie. Już na wczesnym etapie życia należy robić wszystko, aby temu zapobiec. Jednak w pierwszej kolejności warto poznać przyczyny gryzienia. Szczeniak niszczy przedmioty, ponieważ nie potrafi odróżnić własnej zabawki od naszych butów, odzieży lub książek. W końcu wszystkim można się bawić… Wynika to najczęściej z nudy. Zbyt krótkie spacery i zabawy powodują, że psiak sam wymyśla sobie rozrywki, co niestety odbija się na stracie naszych wartościowych przedmiotów.

Niedostateczna liczba zabawek zgodnych z preferencjami psiaka może powodować gryzienie bardziej interesujących z jego punktu widzenia rzeczy. Zdarza się również, że pies chce zwrócić na siebie uwagę – opiekun poświęca mu uwagę, gdy zabierane są przedmioty zakazane. Dla niego świetną zabawą jest kradzież przedmiotu, uciekanie i moment gonienia przez opiekunów. Nie tylko szczeniaki gryzą wszystko, co stanie na ich drodze. Zdarza się, że dorosłe psy chcą w ten sposób odreagować i zasygnalizować swoim właścicielom, że coś jest nie w porządku.

Najlepsze sposoby na oduczenia psa gryzienia

Jak oduczyć psa gryzienia? Jeżeli szczeniak lubi podgryzać ręce opiekunów, należy dać mu szybką lekcję. Dla niego jest to zabawa, dlatego w tym przypadku warto odejść od pupila i wydać z siebie dźwięk niezadowolenia. Gdy tylko psiak przestanie gryźć, można go pochwalić i nagrodzić jego zabawką. Inną metodą jest pomachanie przed pyszczkiem zamkniętą dłonią. Jeśli spróbuje ją ugryźć, należy odsunąć rękę. Gdy za drugim razem nie będzie próbował podgryzać, warto dać mu smakołyk.

Można również wydać komendę „stop”, jeśli pupil zaczyna gryźć podczas zabawy i odsunąć od niego ręce. Gdy posłucha, zasłużył na nagrodę. Każdy pies potrzebuje rozrywek, dlatego należy zapewnić naszemu psiakowi odpowiednią ilość aktywności w postaci spacerów i zabawy na zewnątrz. Psy podczas zabawy w gryzienie chcą umocnić więź ze swoim opiekunem. Aby temu zapobiec, należy wprowadzić rytuał wspólnych zabaw i regularnie szkolić czworonoga.

Nie zawsze modne zabawki spodobają się naszemu psiakowi, dlatego warto zaobserwować, co lubi podgryzać. Jedne psy wolą zabawki miękkie, inne twarde. Ile psów, tyle preferencji. Z drugiej strony gdy psiak ma wiele gryzaków, gumowych zabawek czy linek, mogą mu się szybko znudzić. Warto dać psu kilka zabawek, a pozostałe zachować na specjalne okazje.

REKLAMA
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone