Zamknij
REKLAMA

Jak zredukować stres w pracy?

07:28, 16.10.2019 |

Każda praca, nawet ta najprzyjemniejsza, wiąże się ze stresem. Czasami napięcie jest tak duże, że negatywnie odbija się na zdrowiu i życiu prywatnym. Długotrwały stres może być przyczyną poważnych problemów i wywoływać choroby. Jeśli Twoja praca w szczególny sposób wywołuje stres, koniecznie naucz się go rozładowywać. Zyska na tym nie tylko Twoje samopoczucie, lecz również efektywność. Zdenerwowany często nie działasz racjonalnie.

Ruszaj się

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na odreagowanie stresu i zrzucenie spowodowanego pracą napięcia. Skupienie na swoim wnętrzu, pracy mięśni i precyzji ruchów ma fantastyczne uwalniające właściwości. W czasie uprawiania sportu myśli odrywają się od stresujących spraw a umysł się relaksuje. Wysiłek powoduje wydzielanie endorfin, dzięki czemu zmęczeniu towarzyszy na ogół fantastyczne samopoczucie.

Wysypiaj się

W czasie snu spada poziom hormonów stresu – adrenaliny i noradrenaliny. Organizm się wycisza i oczyszcza. W tym czasie następuje bardzo intensywna regeneracja, która dotyczy również układu nerwowego. Brak dostatecznej ilości snu powoduje drażliwość i sprawia, że trudniej podejmować racjonalne decyzje. Jeśli chcesz skutecznie walczyć ze stresem w pracy, śpij ok. 7-8 godzin na dobę.

Jedz i walcz ze stresem

Właściwa dieta znakomicie wspiera organizm w obronie przed skutkami zbyt wysokiego napięcia nerwowego. Powinieneś jeść regularnie co około 3 godziny. Najlepiej, jeśli posiłki są urozmaicone i mało przetworzone. W diecie przeciwdziałającej stresowi bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Niektóre produkty spożywcze są szczególnie bogate w wartościowe dla regeneracji układu nerwowego minerały i witaminy. Dobrym sprzymierzeńcem w walce ze stresem są orzechy. Unikaj napojów energetycznych, słodyczy i wysoko przetworzonego pożywienia.

Zaakceptuj, że nie na wszystko masz wpływ

Źródłem wielu frustrujących chwil w pracy są sytuacje niezależne od Ciebie. Nie masz np. wpływu na to, czy kurier dostarczył na czas przesyłkę. Następnym razem zamiast krążyć po biurze jak lew po klatce spróbuj powiedzieć sobie, że nie masz wpływu na niektóre sprawy, więc nie warto się nimi przejmować.

Rób przerwy

Często nawet bardzo krótka przerwa w pracy pozwala na zebranie myśli o otrząśnięcie się z nerwów. Warto robić sobie kilka krótkich odpoczynków w trakcie dnia. Podczas ich trwania otwórz szeroko okno, wykonaj kilka wdechów. Przejdź się kilka razy wokół biurka, by rozruszać stawy.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone