Zamknij
REKLAMA

Czy istnieją darmowe pożyczki?

11:26, 15.07.2019 | Materiał partnera

Widząc oferty darmowych pożyczek, można się zastanawiać, czy jest to chwyt marketingowy, czy faktycznie możliwe jest otrzymanie pieniędzy za darmo. Zwłaszcza że banki bardzo rzadko oferują choćby kredyt ratalny na 0 procent, dlaczego więc parabanki mogą sobie pozwolić na pożyczkę za 0? Wszystko wynika z innej podstawy prawnej. Mówiąc w uproszczeniu, pożyczki gotówkowe mają prawo być udzielane za darmo.

Dlaczego pożyczka może być darmowa?

Pożyczki gotówkowe funkcjonują na podstawie prawa cywilnego. Najważniejsze są tu zatem ustalenia obu stron zawierających umowę. Dlatego jeśli obie strony uzgodnią, że pożyczka udzielana jest bez kosztów prowizji, odsetek od kapitału i innych kosztów, to pożyczka tak właśnie będzie wyglądać. W umowie zapisuje się wtedy jasno, w jakiej kwocie udzielana jest pożyczka i jak kwota ma zostać spłacona.

Oczywiście istnieje też możliwość dodania odsetek od pożyczki czy innych kosztów, a nawet kary za zwłokę w spłacie. Wszystko zależy od ustaleń dokonanych między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą.

Popularne pożyczki gotówkowe przez Internet, które są reklamowane jako pożyczki za darmo, faktycznie mogą takie być. Jednak warto zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ niekiedy oferty te mają kilka haczyków. Na szczęście nie są one ukrywane w umowach małym drukiem, ale można je mimo to przeoczyć.

Kiedy pożyczka przestaje być darmowa?

Po pierwsze oferty darmowych pożyczek odnoszą się do nowych klientów, którzy pożyczkę w danej firmie biorą pierwszy raz. Stali klienci mogą liczyć na rabaty w kosztach, podwyższanie kwot pożyczek czy co 5. pożyczkę za darmo. Istnieje wiele programów lojalnościowych, które z pewnością sprawią, że pożyczki będą nieco tańsze. Jednak darmowa pożyczka to sposób na skuszenie nowych osób, które jeszcze w tej firmie nie zaciągały zobowiązania. To jest pierwszy haczyk.

Po drugie trzeba dokładnie sprawdzić szczegóły umowy, zwłaszcza część o możliwości przedłużenia terminu spłaty. To właśnie tutaj zwykle zapisany jest drugi haczyk. Otóż okazuje się, że owszem, jest możliwość przedłużenia terminu spłaty, ale jest to opcja odpłatna. Ponadto, jeśli z niej skorzystamy, to do pożyczki zostaną doliczone koszty, które w promocji ?pierwsza darmowa pożyczka? zostały anulowane. Zatem przedłużając termin spłaty, trzeba liczyć się z tym, że do spłacenia będzie kapitał pożyczki plus odsetki i inne koszty nakładane przez parabank.

Natomiast kiedy mamy 100 procent pewności, że spłacimy pożyczkę w wyznaczonym terminie, to jest to bardzo dobra oferta. Co prawda pierwsza pożyczka zazwyczaj ma niską kwotę ? średnio do 1800 złotych ? ale nadal ogromną zaletą jest oddanie wyłącznie pożyczonej kwoty.

Opłata weryfikacyjna w parabanku online

Tak naprawdę jedyną opłatą, jaką trzeba ponieść, będzie tak zwana opłata weryfikacyjna. Stosuje ją każdy parabank działający przez Internet celem sprawdzenia zgodności danych osobowych. Przy składaniu wniosku o pożyczkę wpisuje się szereg danych osobowych, które parabank potwierdza właśnie przez opłatę weryfikacyjną. Wpłaca się ją z indywidualnego rachunku bankowego na konto pożyczkodawcy. W ten sposób parabank sprawdza dane. Sama kwota nie jest wysoka ? najczęściej waha się od 1 do 10 złotych ? a nawet może zostać zwrócona.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone