Zamknij
REKLAMA

Strona internetowa bez kosztów? Czy to możliwe?

14:55, 03.04.2019 | Materiał partnera

Zlecenie wykonania strony internetowej firmie może się wiązać z bardzo wysokim wydatkiem. Jeśli jednak dopiero zaczynamy swoją działalność w sieci, to możemy taką stronę spróbować założyć samodzielnie, wydając na to dosłownie śmieszne grosze. Być może efekt nie będzie tak dobry, jak w przypadku wykonania witryny przez specjalistę na indywidualne zamówienie, ale może warto spróbować?

Zakładamy stronę WWW – jak zacząć?

Żeby założyć swoją pierwszą stronę WWW, potrzebujesz kilku rzeczy. Wprawdzie możesz skorzystać z darmowych serwerów WWW i ich subdomeny, ale wtedy adres twojej strony będzie wyglądać następująco: www.twojanazwa.nazwahostingu.pl. Poza tym darmowy hosting to najczęściej brak supportu, ograniczone możliwości i bardzo zawodny serwer, a na to nie możesz sobie pozwolić. Przejdźmy zatem do kolejnych kroków.

  • Darmowe domeny internetowe – tak, możesz za darmo zarejestrować domenę np. z rozszerzeniem .pl. Wystarczy obserwować pojawiające się w sieci promocje, a tych jest wiele. Na przykład w AZ.pl w momencie pisania tego artykułu można było zarejestrować aż 5 domen .pl za darmo na jednego użytkownika. Jeśli interesują cię promocje innych rozszerzeń, to po prostu musisz obserwować ofertę operatorów. Pamiętaj, żeby koniecznie zwrócić uwagę na zasady korzystania z promocji. Czy nie zobowiązujesz się do minimum jednego przedłużenia danej domeny? Czy ewentualnie będziesz mógł skorzystać z transferu danej nazwy? Oczywiście za drugi rok korzystania z danego adresu będziesz już musiał zapłacić.
  • Hosting WWW – czyli serwer, na którym znajdą się pliki twojej strony internetowej. Żeby możliwe było otwarcie danej strony internetowej przez użytkownika, domena musi być nakierowana na dany hosting – musisz wprowadzić odpowiednie nazwy serwerów DNS, oczywiście w panelu zarządzania ustawieniami danej domeny. Po wprowadzeniu odpowiednich DNS-ów wpisanie adresu strony w przeglądarce WWW powinno spowodować, że zostaniesz przeniesiony na swoją stronę umieszczoną na danym hostingu. W pewnych przypadkach może to trwać do 48 godz. Czy hosting WWW będzie również darmowy? Zależy, na jaką trafisz ofertę. Na przykład w tym momencie w AZ.pl można skorzystać z pakietu hostingowego, który będzie cię kosztować za pierwszych 12 miesięcy mniej niż 10 zł! Bardzo ważne jest, aby hosting oferował instalator skryptów – w kolejnym punkcie dowiesz się, do czego ci się to przyda. Mając własny hosting, możesz też ustawić e-mail dla firm we własnej domenie.
  • System CMS – do wyboru masz dziesiątki przeróżnych systemów CMS, ale prawdopodobnie najlepszym pomysłem będzie Wordpress, używany przez ok. 60 proc. wszystkich stron z systemem CMS, biorąc pod uwagę strony WWW z całego świata. Tutaj pojawia się wspomniany instalator stron. Po wejściu do panelu administracyjnego hostingu znajdź ten instalator. Wybierz Wordpress, wskaż domenę, podaj dane do logowania, a w ciągu kilku minut twoja strona będzie zainstalowana. Następnie zaloguj się do jej panelu administracyjnego, używając wcześniej ustalonych danych. Panel ten znajdziesz pod adresem: twojanazwa.pl/wp-login.php. Tam możesz się zająć dopasowaniem strony do swoich potrzeb. Ogromnym plusem WP jest to, że masz dostęp do setek darmowych szablonów strony oraz wtyczek, za pomocą których wdrożysz dokładnie takie rozwiązania, jakie są ci potrzebne. W momencie pisania tego artykułu baza Wordpressa liczyła ponad 54 tys. wtyczek, które możesz zainstalować, właśnie korzystając z panelu administracyjnego. Poznanie podstawowych narzędzi systemu Wordpress wymaga poświęcenia temu kilku godzin. Kolejnym plusem WP jest to, że w sieci znajdziesz rozwiązanie dosłownie każdego problemu, a w ostateczności możesz skorzystać z pomocy setek programistów, którzy specjalizują się właśnie w tym systemie CMS. Oczywiście jeśli nie odpowiadają ci darmowe szablony, możesz zlecić wykonanie dopasowanego do twoich potrzeb, ale to też nie będzie się wiązać z wysokimi kosztami.

Strona za darmo? Tak, to możliwe

Twoja pierwsza strona WWW nie musi oznaczać wysokiego wydatku pomimo skorzystania z płatnego hostingu i domeny z rozszerzeniem .pl. Często firmy oferują w pierwszym roku korzystania z ich usług atrakcyjne rabaty, a po 12 miesiącach sam możesz ocenić, czy opłaca ci się dalsze korzystanie z tych usług.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone