Zamknij
REKLAMA

Certyfikat SSL, czyli sposób na zabezpieczenie strony internetowej

17:36, 16.01.2019 | Materiał partnera

Cyberbezpieczeństwo stało się dziś kluczową kwestią ze względu na ogromną popularność Internetu i usług online. Coraz więcej internautów zwraca uwagę na to, czy odwiedzana przez nich strona www jest bezpieczna. Tutaj dużą rolę odgrywa certyfikat SSL.

Niemal każdego miesiąca w mediach pojawiają się informacje o mniej lub bardziej spektakularnych cyberatakach na różne serwisy internetowe, a szczególnie na e-sklepy. W ich wyniku często dochodzi do kradzieży danych użytkowników i klientów. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli stron internetowych decyduje się na wdrożenie certyfikatu SSL, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Dziś zdobycie takiego certyfikatu nie jest żadnym problemem, oferuje go wielu renomowanych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl, gdzie można znaleźć bardzo szeroką ofertę certyfikatów SSL).

Dlaczego protokół SSL?

Aby uniknąć przechwycenia danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem, coraz częściej używa się szyfrowanego połączenia. Można to osiągnąć, wdrażając protokół SSL. Dzięki niemu można bardzo skutecznie zaszyfrować komunikację, szczególnie gdy przesyłane są wrażliwe dane, jak informacje finansowe czy osobowe.

Certyfikaty SSL są tak skuteczne dlatego, że wykorzystują długie klucze szyfrujące, a to znacznie utrudnia złamanie takiego zabezpieczenia. Można obrazowo napisać, że im dłuższy klucz szyfrujący, tym lepsza ochrona. Obecnie SSL korzysta z klucza asymetrycznego (2048 bitów) i symetrycznego (128,256 bitów).

Bezpieczna strona www, czyli pod ochroną SSL

Wdrożenie zabezpieczenia strony internetowej certyfikatem SSL nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy po prostu wykupić odpowiedni rodzaj certyfikatu na przykład w firmie, która dostarcza nam hosting strony www. Potem trzeba już tylko zainstalować ten certyfikat. Do wyboru są najczęściej trzy rodzaje certyfikatów:

  • Domain Validation (DV) - najlepszy dla małych serwisów www, które nie wykorzystują wrażliwych danych użytkowników.
  • Full Organization Validation (OV) - warto go wybrać, gdy strona www zbiera dużo informacji na temat swoich klientów. Weryfikowana jest nie tylko domena, ale również właściciel witryny internetowej.
  • Extended Validation (EV) - najbardziej zaawansowany certyfikat. Najczęściej używają go instytucje finansowe, a także największe sklepy internetowe.

Warto dodać, że przed stronami internetowymi, które nie są zabezpieczone certyfikatem SSL, ostrzega najpopularniejsza przeglądarka, czyli Chrome. Takie witryny są oznaczane jako niezabezpieczone. To znak dla internauty, że powinien się dobrze zastanowić, zanim zacznie korzystać z takiej strony www. Poza tym strony z SSL są promowane w wyszukiwarce Google.

(Materiał partnera)
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone