Zamknij

Czy bitcoin ma negatywny wpływ na środowisko?

12:20, 21.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:22, 21.11.2022

Kiedy mówimy o kryptowalutach, w pierwszej kolejności myślimy o bitcoinie. Moneta zadebiutowała w 2009 roku i nadal jest najpopularniejszą walutą. Ma jednak swoje wady.

Każda transakcja za pomocą bitcoina zużywa więcej energii niż kraje takie jak Szwecja czy Holandia. Oto 8 faktów dotyczących bitcoina, które pomogą ci zrozumieć, dlaczego ta kryptowaluta ma negatywny wpływ na środowisko.

Wartość kryptowalut gwałtownie wzrosła

Kryptowaluty stały się popularne w 2019 roku, kiedy Satoshi Nakamoto uruchomił bitcoina. To pierwsza, zdecentralizowana kryptowaluta. Od momentu debiutu łączna kapitalizacja rynku kryptowalut osiągnęła ponad 3 biliony USD. W 2021 roku cena bitcoina pobiła rekord wszech czasów, przekraczając wartość 65 000 USD.

Jak powstaje bitcoin?

Nowe bitcoiny są wykopywane podczas procesu, zwanego górnictwem kryptowalut. Polega on na rozwiązywaniu zagadek matematycznych. Wraz z rosnącą konkurencją dla tej kryptowaluty, równania stawały się coraz trudniejsze. Rozwiązanie ich za pomocą zwykłych komputerów (CPU) stało się niemożliwe. Górnicy używają teraz wydajniejszego sprzętu z systemami ASIC, które wymagają znacznie większej ilości energii elektrycznej do pracy. Bitcoin wykorzystuje również kod oprogramowania, znany jako Proof of Work (PoW). Wymusza on użycie ogromnych tablic komputerowych do zatwierdzania i zabezpieczania stale rosnącej liczby transakcji na całym świecie.

Centra danych bitcoin są ogromne i drogie w eksploatacji

Bitcoiny są tworzone w masywnych centrach danych, często określanych jako "farmy górnicze". Składają się one z tysięcy serwerów ASIC, które kosztują od kilkuset dolarów do około 10 000 USD. Serwery są zwykle utrzymywane w ciągłym ruchu, ponieważ nieustannie wydobywają bitcoiny. Konieczne jest posiadanie ogromnych systemów chłodzenia w farmach wydobywczych, aby zapobiec przegrzaniu. To zwiększa koszty energii elektrycznej związane z prowadzeniem tych ogromnych centrów danych.

Wydobywanie bitcoinów wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej

Bitcoiny wymagają ogromnych ilości energii. Każda transakcja zużywa około 2,100 kilowatogodzin, czyli tyle, ile przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa w ciągu dwóch miesięcy.

Wydobycie bitcoinów zużywa średnio 91 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie. To stanowi wskaźnik prawie siedem razy wyższy niż ten używany do zasilania wyszukiwań Google na całym świecie i około 0,5% światowej energii elektrycznej. W ciągu roku kraje takie jak Finlandia, Szwecja, Holandia i Grecja zużywają mniej więcej tyle samo energii.

Sieci energetyczne niektórych krajów są zagrożone przez wydobycie kryptowalut, ponieważ zmagają się z obsługą energochłonnego procesu. Kilka miast w Iranie, Kazachstanie, a także Kosowie, często doświadczało długich przerw w dostawie prądu z powodu działalności górniczej bitcoin.

Ślad węglowy

Bitcoin emituje około 57 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, prawie pół tony CO2 na każdą transakcję. Offset tak ogromnej ilości emisji wymagałby zasadzenia 300 milionów drzew. Badanie z 2018 roku opublikowane w Nature Climate Change sugeruje, że za 16 do 22 lat samo użycie bitcoina może popchnąć świat poza próg ocieplenia o 2 stopnie Celsjusza. To oznacza katastrofę klimatyczną.

Na rynku pojawiają się jednak kryptowaluty, których zadaniem jest walka z nadmierną emisją dwutlenku węgla. Jednym z ekologicznych projektów jest Impact Project. Przeczytaj, jak kupić impt.

Niektóre kraje wprowadziły zakaz używania kryptowalut

Dziewięć krajów ma obecnie pełny zakaz stosowania kryptowalut: Algieria, Bangladesz, Chiny, Egipt, Irak, Maroko, Nepal, Katar i Tunezja. Wiele rządów powoływało się na obawy związane ze środowiskiem, aby uzasadnić swoją decyzję. Te ruchy mogą wskazywać jednak na ochronę systemów finansowych.

Większość farm bitcoin opiera się na paliwach kopalnych

Farmy bitcoin są często zlokalizowane w krajach, które w dużym stopniu polegają na paliwach kopalnych. Jest to Kazachstan, Iran i Kosowo. Energochłonny proces ma jeszcze większy wpływ na środowisko niż w krajach, które dywersyfikują swoje źródła energii przy użyciu odnawialnych źródeł energii lub nawet energii jądrowej.

Alternatywy dla bitcoina

Istnieje wiele alternatyw dla najbardziej znanej na świecie kryptowaluty. Średnio inne cyfrowe monety zużywają 99% mniej energii elektrycznej niż bitcoin. Według niedawnej kampanii zainicjowanej przez Greenpeace z hasłem "Change the Code, not the Climate", prosta zmiana w kodzie oprogramowania bitcoina mogłaby znacznie zmniejszyć zużycie energii.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%